Klasserna som ska tampas i de lokala kvartfinalerna i P4 Uppland med start den 17 januari är: Danmarks skola klass 5A, Harbo skola klass 5A, Entréskolan klass 5A, Gluntens montessorieskola klass 5A, Gluntens motessorieskola klass 5B, Uppsala musikklasser klass 5B, Vattholmaskolan klass 5A och Sunnerstaskolan klass 5A.
Vi i femman är Sveriges radios frågetävling för femteklassare som stått sig genom åren. Nästa år blir det 54:e gången som tävlingen genomförs. Nuförtiden är det cirka 700 000 skolelever som deltar i uttagningstävlingarna, det betyder att ungefär 70 procent av landets femteklassare deltar.
I fjol var det Uppsävjaskolan 5B som vann länsfinalen efter en mycket jämn match mot 5A på Bergaskolan.
Men det allra bästa uppländska året var 2005. Då vann Domarringen skola klass 5A den slutgiltiga finalen. Laget bestod då av Ebba Hårsmyr, Gustav Viberg och Tove Smedsjö.
Men även på senare år har det gått bra för Uppsalaskolor. År 2012 och 2014 var Sunnerstaskolan och Bergaskolan med i de tv-sända finalerna men stupade på målsnöret.