Känslomässigt utmattande drama

Det är inget lättsamt material som presenteras i detta drama, som utspelas i 1980-talets Rumänien. Ångesten känns långt ut i biosalongen, skriver en känslomässigt utmattad Susanne Sigroth-Lambe om prisbelönta 4 månader, 3 veckor & 2 dagar.

Otilia, spelad av Anamaria Marinca, och Gabita, som görs av Laura Vasiliu är vänner men delar en tung situation i 1980-talets Rumänien i filmen 4 månader, 3 veckor & 2 dagar.

Otilia, spelad av Anamaria Marinca, och Gabita, som görs av Laura Vasiliu är vänner men delar en tung situation i 1980-talets Rumänien i filmen 4 månader, 3 veckor & 2 dagar.

Foto: Nonstop Entertainment

Kultur och Nöje2007-11-30 00:01
Det är inget lättsamt material som presenteras i detta drama, det handlar om en illegal abort i ett slutet och repressivt system. Filmens miljöer har en trist blågrågrön färgskala och den erbjuder inte många glimtar av godhet och hopp.
Handlingen utspelas under sluteran av Östblockstiden, i 1980-talets Rumänien. Otilia hjälper vännen Gabita att genomföra en abort och arrangerar ett möte med abortören Mr Bebe på ett hotellrum.

Vid den här tiden var en sådan handling totalförbjuden i Rumänien med långa fängelsestraff som påföljd. Ångesten i hotellrummet känns ut till biobesökaren och den ökar när Mr Bebe blir arg över att den gravida kvinnan är längre gången än vad han först fått veta. Som extra betalning kräver han sex.
Ångesten kulminerar mot slutet när Otilia rusar runt i en gudsförgäten stadsdel med ett aborterat foster i handväskan för att hitta en gravplats åt det.

Regissören Cristian Mungiu gjort det mesta av sina lågbudgetvillkor. Hans berättarstil är förtätat minimalistisk, fjärran från storvulna specialeffekter. Kameran står ofta still i långa tagningar medan skådespelarna rör sig ut ur och in i bilden. Ibland talar de utanför den också.
Filmen är den första i en planerad trilogi, Tales From the Golden Age, ett ironiskt namn för tiden under Nicolae Ceausescu.

Priserna har regnat över 4 månader, 3 veckor och 2 dagar, Bronshästen på nyligen avslutade Stockholm filmfestival för bästa film samt priset för bästa kvinnliga huvudroll, Guldpalmen i Cannes och det internationella kritikerpriset FIPRESCI.
Men det är en film av ett helt annat och tyngre kynne än till exempel den brittiska Vera Drake härom året, som behandlade illegala aborter utifrån ett brittiskt efterkrigsperspektiv. I 4 månader, 3 veckor & 2 dagar visas människors mörka sidor, framodlade i ett urspårat samhällssystem och filmade med en nästan dokumentär kamera. Känslomässigt är den utmattande.
4 månader, 3 veckor & 2 dagar
(4 luni, 3 saptamani si 2 zile)
Royal
Regi och manus: Cristian Mungiu. Produktionsdesign: Mihaela Poenaru. Kostym: Dana Istrate. Foto: Oleg Mutu.
I rollerna: Anamaria Marinca, Laura Vasiliu, Vlad Ivanov, Alexandru Potocean, Ion Sapdaru, m fl.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!