"Jag ska spela skjortan av honom"

Nu spelar äkta paret Bahar Pars och Linus Tunström äkta par också på scen, när Tunström hoppar in i Anna Karenina. Bahar Pars är laddad för intriger och stora känslor.

Bahar Pars och Linus Tunström.

Bahar Pars och Linus Tunström.

Foto: Sven-Olof Ahlgren

Kultur och Nöje2011-01-08 09:45

Som fru till chefen har Bahar Pars känt en extra press att prestera i rollen som Anna Karenina på Uppsala Stadsteater. När maken Linus Tunström gör ett inhopp i de sista fem föreställningarna i rollen som Vronskij får hon chansen att dessutom glänsa på sin äkta hälfts bekostnad.
-  Jag är riktigt taggad och tänker spela skjortan av honom, säger Bahar Pars och skrattar.

Linus Tunström ser inte så nervös ut som han kanske borde vara. Att hoppa in i en av de två huvudrollerna i pjäsen Anna Karenina utan att ha repeterat med de andra skådespelarna och utan att ha jobbat som skådespelare på länge, egentligen aldrig, är våghalsigt.
– Jag är utbildad till skådespelare och jag har spelat på Teater Giljotin i Stockholm, men jag har aldrig levt något skådespelarliv, säger han. Men eftersom jag regisserat uppsättningen och varit med när rollen växt fram så har jag koll på rytmen och känslan i uppsättningen.

Anledningen till inhoppet är att Peter Viitanen, som spelat Vronskij under hösten, fått ett annat engagemang i Göteborg. Det handlade om en stor chans för honom och Linus Tunström valde att hoppa in. En av sakerna som gjorde att han bestämde sig var ett inhopp med kort varsel i början av december. Då blev Peter Viitanen sjuk och Linus spelade med manuset i handen för att de skulle slippa ställa in.
– Den gången var jag tvungen att göra mitt bästa för att rädda honom, men nu kommer jag inte att vara lika snäll, säger Bahar Pars.

Ända sedan Linus Tunström valde att ge henne rollen som Anna Karenina har Bahar Pars känt en extra press att prestera på topp. Att folk började fundera över om hon fick rollen enbart för att hon är gift med chefen var oundvikligt vilket gör att hon hela tiden har varit tvungen att bevisa att hon är värd den.
– Självklart visste jag att det skulle snackas när jag valde att anställa Bahar, men jag kände att den konstnärliga visionen måste gå före, säger Linus Tunström. Jag kände att hon verkligen skulle passa för rollen.
Båda tycker också att de har lyckats bra med att koppla bort privatlivet på jobbet. Bahar berättar att hon upplevde att Linus pressade henne extra hårt i början av repetitionerna, vilket han nu alltså ska få igen för, men att det var okej och att hon kunde ta det.
– Oftast tänker jag inte på att han är min make utan ser honom bara som en häftig regissör. Och ibland kommer jag på mig själv med att slås av hur söt han är, säger hon.
Men det gällde alltså i relationen som regissör och skådespelare. Hur det ska gå när de blir ett kärlekspar även på scenen, med intriger, gräl och stora ryska känslor, återstår att se. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!