Hon ska bestämma över Uppsalas offentliga konst

I höst får Uppsala kommun ännu en konstintendent med ansvar över den offentliga konsten. Linda Wallenberg ser fram emot att utveckla stadens framtida miljöer.

Linda Wallenberg blir ny konstintendent i Uppsala.

Linda Wallenberg blir ny konstintendent i Uppsala.

Foto: Pressbild

Kultur och Nöje2014-07-16 11:33

Varje år avsätter Uppsala kommun sex miljoner kronor till den offentliga konsten och två konstintendenter ska leda arbetet. Anna Ehn har arbetat sedan 2009 och i höst får hon sällskap av Linda Wallenberg som då tillträder sin tjänst. Linda Wallenberg har tidigare bland annat arbetat som kulturutvecklare för konst åt Landstinget i Västmanlands läns kommuner.

– Att jobba med konst i det offentliga rummet bygger på samarbeten. Jag ser fram emot att jobba tillsammans med de nya kollegorna på kulturkontoret, med Uppsalas konst- och kulturscen och andra förvaltningar och branscher som kommer att vara involverade i våra projekt. Att arbeta med konstnärer för att gestalta Uppsalas framtida miljöer är verkligen en kul utmaning, säger hon i ett pressmeddelande.

I mitten av oktober tillträder Linda Wallenberg sin tjänst som intendent för offentlig konst på kulturkontoret.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!