Hon sätter upp sin egen pjäs

Enbart 11 år och redan manusförfattare, regissör och skådespelare. På lördagen är det premiär på pjäsen "Livets svåra val" på Gårdsoasen i Linnés Sävja , gjord av Smilla Bjurbo från Uppsala.

Foto:

Kultur och Nöje2014-08-23 10:00

Hur fick du idén att göra en egen pjäs?

– Jag och min lillasyster gjorde en teater på lek hemma. Efter ett tag kom en kompis med också. Då kom vi på att vi kunde göra pjäsen på riktigt. Samma ämne men mer på allvar. Nu är vi tio barn på scenen, och två lillebrorsor som gör sidonummer. En hund är med också.

Pjäsen utspelar sig under Andra världskriget. Hur kommer det sig? ­– Jag och min lillasyster var med i ”Sound of Music” på Uppsala stadsteater 2012. Den pjäsen utspelar sig då, och har inspirerat oss. Vår pjäs handlar om fem systrar som lever i en alpby. De kommer bort från varandra på olika vis, och söker sig tillbaka igen.

Du har skrivit manus, musiken och regisserat – och står själv på scen. Hur känns det att ha premiär? – Bra och roligt! Lite nervöst, men mest roligt.

Har du alltid varit intresserad av teater? – Jag har haft intresset länge. Men efter att jag spelade Marta von Trapp i ”Sound of Music” har det blivit ett av mina största intressen. Jag vill göra fler pjäser. Och jag vill hålla på med teater som vuxen. Bli skådespelare.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!