Denna inledning bygger på den första boken i serien, Misterioso. Harald Hamrell menar att det är en stor ära att få ”sätta allt på plats”, både karaktärerna och miljöerna.
Arne Dahl är en pseudonym för Jan Arnald. Hans framgångsrika och internationellt prisbelönade böcker handlar om ”Rikskriminalens specialenhet för våldsbrott av internationell art”, kallad A-gruppen. Där ingår specialrekryterade poliser som tar sig an uppslitande, grymma och komplicerade fall.
– När jag läste böckerna tyckte jag att de verkade svårfilmade. De är så komplexa och suggestiva med ett rikt persongalleri. Men Cilla och Rolf Börjlind har skrivit ett bra manus och det var det som gjorde att jag nappade, säger Harald Hamrell till UNT.
Han berättar också om att det inte bara är polisutredning i handlingen, det ingår dessutom flera relationsdramer mellan poliserna i gruppen.
– Vi har uppdaterat lite eftersom böckerna utspelar sig för tio år sedan. Tillexempel har poliserna fått moderna mobiltelefoner, säger Harald Hamrell.
De bärande rollerna ska spelas av Irene Lindh, Shanti Roney, Claes Ljungmark, Matias Padin Varela, Magnus Samuelsson, Malin Arvidsson och Niklas Åkerfelt.
Filminspelningen startar i augusti. Inspelningsplatserna är mestadels i Örebrotrakten, men de första delarna innehåller exempelvis scener som är filmade i Estland.
Harald Hamrell säger sig inte tröttna på att jobba med filmspänning och polisfilmgenren, trots att han har ett tiotal Beckfilmer, samt flera tv-serier om poliser på meritlistan.
– Jag har alltid vurmat för spänningsberättelser. Den beskriver människor i utsatthet och konflikter i dagens samhälle som ingen annan genre. Så är det också roligt att svenska thrillers i både bok och filmform har så stor genomslagskraft både i Sverige och utomlands just nu, säger Harald Hamrell.
Själv fick han beträda den röda mattan i USA 2003. Det var med anledning av att en tv-serie han gjorde tillsammans med Peter Englund, Ramona, nominerades till en Emmy, en av världens finaste tv-priser. Ramona är en påhittad spionthriller med verklighetsbakgrund och utspelas under det kalla krigets dagar.
– Det var ett roligt samarbete med Peter. Men det är jättetråkigt att Ramona aldrig släppts på dvd. Jag tror det handlade om något upphovsrättstrassel för en musiksnutt som är med, säger Harald Hamrell.
Filmatiseringen av Arne Dahls böcker, Misterioso, Ont blod, Upp till toppen av berget, Europa Blues och De största av vatten kommer att bli dels en tv-serie i tio delar som börjar sändas på SVT hösten 2011, dels en långfilm får premiär på bio under våren 2012.
Men vem som ska göra resterade avsnitt och långfilmen är inte riktigt klart än. Harald Hamrell har för sin del ett annat filmprojekt på gång under nästa år. Det ska bli en science fictionfilm, men än så länge är den bara på planeringsstadiet.
Just precis nu befinner han sig på den egna gården i Östergötland.
– Nu ska jag gå ned till bryggan och lägga mig där ett tag för att fundera på mina filmprojekt medan vattnet kluckar, säger han.