Glatt 1920-tal på Katedral

Katedralskolans teaterklasser repeterar inför årets musikal som är baserad på en film från 1960-talet.

Katedralskolan sätter upp en musikal, "Moderna Millie". Här repeterar Nicole Nordlund, Therese Lorin, Elin Hjort tillsammans med regissören Dag Thelander.

Katedralskolan sätter upp en musikal, "Moderna Millie". Här repeterar Nicole Nordlund, Therese Lorin, Elin Hjort tillsammans med regissören Dag Thelander.

Foto: Staffan Claesson

Kultur och Nöje2016-02-29 12:30

Stora svarta tygskynken hänger­ längs teaterscenens kanter. Ett skynke viks undan och två skådespelare springer­ ut, varav en snart börjar prata kinesiska. Ovanför scenen visas replikerna på svenska med en projektor. Ett inslag som påminner om att årets Kattemusikal, ”Moderna Millie”, har sina rötter i en film från 1960-talet. Julie Andrews­ spelade huvudrollen, men filmen har inte åldrats särskilt väl, menar Dag Thelander, som är vikarierande regissör i Per Wickströms frånvaro.

– Filmen är ju historiskt intressant, men den går inte riktigt att se på i dag.

En vit skyline bredvid scenen­ vittnar om att vi befinner oss i New York. Det är 1920-tal, och den unga kvinnan Millie flyttar in på ett hotell, helt ovetande om att byggnaden egentligen är en fasad för en ondsint kvinna som tillfånga­tar och säljer unga skådespelerskor. Ett tema som låter hemskt, men som ligger till grund för en livlig komedi.

– Pjäsen passar verkligen bra med den lustfyllda energin som finns i en så här ung ensemble, säger Dag Thelander.

Han samordnar musikalen­ tillsammans med regissören Per Wickström. De är båda verksamma i teatergruppen ”Teater C”. Men Dag Thelander­ menar att här handlar jobbet mer om att vägleda skådespelarna än att säga något eget.

– Det är elevernas kreativitet i fokus här. Det är deras berättelse.

På scenen börjar gymnasisterna dansa charleston. 1920-talets energiska danssteg är ett inslag de själva ­bidragit med.

– Det här har varken jag eller Per några insikter i. Det är eleverna själva som koreo­graferat.

Två av eleverna, Olle Malmberg och Olle Grönberg, delar­ inte bara förnamn utan spelar också samma karaktär. Under olika kvällar spelar de Jimmie Smith, Millies kärleksintresse.

– Första gången jag höll på med teater var här på skolan. Jag går i trean nu och har ­varit med varje år, säger Olle Malmberg.

Sedan i höstas har de repeterat en gång i veckan, men takten ökar ju närmare premiären de kommer. Efter jullovet var det två gånger i veckan, och under sportlovet repeterar hela ensemblen varje dag.

– Det är jättekul. Lite stressigt ibland, det är mycket som ska sitta. Men det är värt det, säger Olle Grönberg.

Att kombinera skolan med teatern kan vara klurigt, särskilt när musikalen rullar på i sin egen takt.

– Det är ju inte föreställningen som blir lidande. Det är ju allt annat, säger Olle Malmberg.

– Man ska ju läsa på, lära sig sina repliker, göra karaktärsanalyser på sina roller. Fast får man det att funka så går det, säger Olle Grönberg.

”Moderna Millie” har premiär kl 19 på onsdag. Showen fortsätter till och med den 6/3.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!