En råare sida av Rivieran

Rust and bone är ett drama med många tvära kast, där det starka soundtracket gör sitt till.

Foto: Triart

Kultur och Nöje2012-12-21 06:00

Kickboxaren Ali (Matthias Schoenaerts) blir lämnad med allt ansvar för sin lilla son Sam. Tillsammans flyttar de från Belgien för att bo med Alis syster i Antibes på Rivieran. Ali har tidigare varit en högst frånvarande far, och inte heller tar han det ansvar han borde efter att ha kommit till Frankrike. Oavsett hur många möjligheter han får att förbättra sina familjerelationer, lyckas han alltid hitta nya sätt att sabba dem. Saker börjar inte förändras förrän han träffar Stéphanie (Marion Cotillard). En kvinna som tränar späckhuggare för publika uppvisningar, men som tvingas amputera benen efter en svår arbetsplatsolycka.

Rust and Bone är ett känslosamt drama, med många tvära kast. Det är något av en berg-och-dalbana där brutalrealistiska gatuslagsmålsscener blandas med drömlika sekvenser av späckhuggare som gör cirkuskonster. Musiken gör sitt till ? soundtracket går från Bon Iver till hårt pumpande techno och tillbaka igen, och fylls däremellan med orkestral musik arrangerad av Alexandre Desplat.

Regissören och manusförfattaren Jaques Audiard är ingen snabbjobbare. På 18 år har han gjort sex långfilmer, och han säger själv att det är skrivandet som tar mest tid. När man ser Rust and Bone förstår man varför. Manuset baseras på två noveller skrivna av kanadensiska författaren Craig Davidson. De har bakats samman till en historia där Ali är den röda tråden som snirklar sig genom ett Antibes som visar upp en annan, råare, sida av den franska Rivieran. Vi ser hur företag spionerar på sin personal, hur tiotusentals kronor spenderas på illegal kickboxning, och hur världen vänder ryggen mot en person som drabbas av en svårare olycka.

Det går att ha överseende med att vissa av kopplingarna i Rust and Bone är långsökta. För Jaques Audiard skildrar på ett träffsäkert sätt hur fruktansvärt jävligt det kan vara att vara människa, i vad som trots allt är en relativt hoppfull film. Samspelet mellan Marion Cotillard och Matthias Schoenaerts är rörande. Det lakoniska sexet utan kyssar ? som väcker känslor varken Stéphanie eller Ali visste att de hyste ? är mästerligt skildrat.

FILM

Rust and Bone
Regi: Jaques Audiard 
Royal. Manus: Jaques Audiard & Thomas Bidegain. Musik: Alexandre Desplat. Foto: Stéphane Fontaine. I rollerna: Matthias Schoenaerts, Marion Cotillard, Armand Verdure med flera.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!