Emma Forsell: "Folk i city bryr sig om mode"

Emma Forsell bor mitt i Uppsala och bloggar om allt som händer i centrum. Hon tycker att det är kul med mode och stil och säger att de flesta i stadsdelen klär sig stilrent och modernt.

Emma har på sig kavaj, 399 kr, Gina Tricot. Klänning, 450 kr, Vila/Holmlunds. Scarf, 249 kr, MQ. Väska, 149 kr, Gina Tricot. Smycken, privata. Pumps, 650 kr, Bianco.

Emma har på sig kavaj, 399 kr, Gina Tricot. Klänning, 450 kr, Vila/Holmlunds. Scarf, 249 kr, MQ. Väska, 149 kr, Gina Tricot. Smycken, privata. Pumps, 650 kr, Bianco.

Foto: Pernilla Sjöholm

Kultur och Nöje2010-04-15 15:00

- Jag tycker att det finns ett visst stadsdelsmode, kanske inte i alla stadsdelar men verkligen i city. En vanlig tjej i city har nu till våren ett par leggings, en snygg överdel till och svarta tygskor, säger Emma Forsell.
- Folk bryr sig om mode, kanske för att det är så nära till affärerna och därför väldigt lätt att ta sig en shoppingtur.
Emma Forsell berättar att hon gärna shoppar kläder hos kedjor som H&M och Vila.
- Fast Bianco är min favoritbutik. Där kan man alltid hitta ett par fina skor för alla tillfällen, säger hon.
Om du bara skulle köpa ett plagg i vår, vad blir det då?
- En snygg klänning som man kan ha både till fest och till vardags.

Bilderna: Emma har på sig kavaj, 399 kr, Gina Tricot. Klänning, 450 kr, Vila/Holmlunds. Scarf, 249 kr, MQ. Väska, 149 kr, Gina Tricot. Smycken, privata. Pumps, 650 kr, Bianco.

Personfakta

Emma Forsell
Ålder: 24.
Gör: Jobbar som operationsundersköterska och
pluggar till beteendevetare.
Bor: I centrala Uppsala.
Familj: Två föräldrar, två syskon, två djur och en kärlek.
Bloggar om: Centrala Uppsala och min vardag.
Beskriv din stadsdel: Centrum är en blandning av shopping, kafeér och kultur. Man kan upptäcka kulturella, gamla byggnader mitt under shoppingturen.
Favoritplagg: En kort, beige oversized tröja. Låter lustigt, jag vet, men den är fin.

Tre favoritställen i centrum:
1. Domkyrkoplan. Grönt och fint om sommaren. Det är så fridfullt där men ändå mitt i stan.
2. Stadsparken. ­Underbart fin park vid vattnet. Där finns bra löparspår och på sommaren kan man ha picknick.
3. Vår innergård. På vintern ser den ut som Narnia och på sommaren är det grönt och ser ut som i en saga.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!