Dansbiennal 2006 i Västra Götaland

Kultur och Nöje2004-04-26 16:21
Västra Götaland står värd för nästa dansbiennal som arrangeras 2006. Det avslöjades när årets biennal avslutades i Malmö i helgen. Där är arrangörerna nöjda över utfallet.
- Vi har inte riktigt räknat samman publiksiffrorna än, men det ligger på runt 4 500 personer på 35 föreställningar, berättar Robert Karlsson, som jobbat med marknadsföringen.
Biennalen samlar större delen av branschfolket. Omkring 500 personer deltog i biennalens föreställningar, seminarier och föreläsningar. Men även publiken var inbjuden. De populäraste föreställningarna var Margaretha Åsbergs "Atlanten", Sasha Pepeljajev "Svansjön", Anna Vnuks "Solosfestival med mig själv", Birgitta Egerbladhs "Händelser i hemmet" och Carmen Olssons "Under Asp - en smak av blå vibrering".

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!