Bredare än någonsin

Liksom tidigare somrar har Parksnäckan i Uppsala ett omfattande och brett program. I år satsas det extra mycket på barnaktiviteterna.

Sofia Karlsson kommer till Parksnäckan i augusti

Sofia Karlsson kommer till Parksnäckan i augusti

Foto: Nina Leijonhufvud/arkiv

Kultur och Nöje2013-06-05 14:57

– Tanken är att området ska likna en minivariant av ett tivoli med massor av olika aktiviteter som ponnyridning, pysselhörna och en instrumentstuga, säger Jimmy Bergvall, som är en av arrangörerna.

Det blir också jättesåpbubblor, besök av brandmän, ambulansförare och poliser som visar upp sina fordon och förstås programmet på scenen, som bland annat Cirkus Aros, Varieté Velociped och klassisk musik för barnen med Malvakvartetten.

I övrigt återkommer många artistfavoriter som Parksnäckanpubliken känner igen. Dels de lokala produktionerna Elvis i Parksnäckan och Good Morning Blues, som varje år lockar stor publik. Dels artister som blivit sommarfavoriter i Uppsala, som Sofia Karlsson, Väsen och Liondub.

Spridningen på genrer är stor. Reggae, folkmusik, klassisk rock, jazz, rockabilly och i och med Uppsala Progressive Rock Festival även progressiv rock.
– Det brukar ju vara brett, men det känns som att det här är det mest varierade programmet hittills, säger Jimmy Bergvall.

Helt nya artister i sommar blir bland andra rockabillygruppen John Lindberg Trio, Uppsalabandet Balkan Madness, Daniel Lantz Trio, som gör musik från Bondfilmerna i egen tappning, och Jojje Wadenius band The New York Connection.
– Rent musikmässigt är New Tango Orchestra en av de bästa konserterna jag har sett på Parksnäckan, men en riktig höjdpunkt var också ABBA-allsången förra året på grund av stämningen. Vädret var fint och man kunde känna glädjen från hela publiken som sjöng med. Att höra Filip Jers spela munspel med Stockholm Lisboa Project. Det är oväntat när munspelande kan få håret att resa sig på armarna, säger Jimmy Bergvall.

Sommarprogrammet i urval

6 juni Uppsala kommuns nationaldags¬ firande

6 juni Sommarmusik med Ako och storbandet Daylight

13 juni Cookies n Beans

19 juni Matilda Bådagård sjunger Leonard Cohen

26 juni Barnens Parksommar - Sång¬piraterna ako & Grosse reser igen

26 juni 70-talsallsång med Harpo & Lalla Hansson

3 juli Barnens Parksommar - Varieté Velociped

3 juli ABBA Allsång gäst: Nanne Grönvall

12 juli Boppers

17 juli Den Flygande Bokrullen

24 juli Väsen

31 juli Barnens Parksommar - Sjung med Pettson och Findus

4 aug Sofia Karlsson

14 aug Balkan Madness

15 aug Elvis i Parksnäckan, gäster: Viktoria Tolstoy, Magnus Carlson

Hela programmet på www.parksnackan.se

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!