Robotar har länge fascinerat inom scenkonsten och före dess var olika former av automater populära. I årets första nummer av Dans, nr 1 2014 är temat dans och mekanik. Aktualitetskroken är den nyligen avslutade serien "Äkta människor" på SVT, där människoliknande robotar, hubotar, strävade mot allt större mänsklighet.
Ann Jonsson gör en genomgång av robotens historia i scenkonsten och startar den med automatikens fader, Heron från Alexandria (år 10 - 70).Bland mycket annat konstruerade han en automatisk tempelöppnare som han vidareutvecklade för teatern. Leonardo da Vinci sägs vara den som byggde den första androiden, vilken kunde koordinera armar och bens rörelser samtidigt som dess käkar rörde sig. Pygmalionmyten, där en staty blir levande, har inspirerat åtskilliga scenkonstnärer och den automatiska dockan Olympia kan ses i bland annat i den romantiska baletten "Coppelia". I våra dagar är hiphoparnas robotliknande popping, locking och boogaloosteg inte helt ovanliga på svenska dansscener.
Mekanik är också avstamp för ett reportage från Göteborgsoperan och en recension av en japansk bok om automater som teaterfigurer, "Karakur Ningyo .- Japanese Automata".