Anders Ekborg som Don Juan

Kultur och Nöje2004-04-20 18:19
70 år efter invigningen av Göteborgs stadsteater firar teatern på Götaplatsen med en klassikersäsong. Teaterchefen Jasenko Selimovic har gjort sig känd för sina djärva klassikertolkningar och i höst gör han Molières "Don Juan" med Anders Ekborg i titelrollen.
Vid sidan av Molière spelas även Tjechov, Ibsen och O'Neill i Göteborg nästa säsong. Carolina Frände återkommer till teatern för att göra "Måsen" med dess härva av olycklig kärlek. Hon ställer kvinnorollerna i centrum i en uppsättning som får sin premiär i februari nästa år.
Nora får nytt liv när den norske regissören Terje Maerli förlägger Ibsens "Ett dockhem" till nutid med premiär i november. Eugen O'Neills största drama "Lång dags färd mot natt", om den sönderfallande familjen Tyrone sätts nu än en gång upp i Göteborg i regi av Olof Lindqvist.
Men allra först ut efter sommarlovet är den klassiska förväxlingsfarsen "Leva loppan" av Georges Feydeau.
Lite nytt blir det även den kommande säsongen. Intressantast verkar Martin Crimps "Personangrepp", ett nyskrivet samtidsdrama om den undflyende identiteten i regi av DI-eleven Sara Stenström.
Och så ska Peter Harryson laga mat på scen tillsammans med kockar från svenska kocklandslaget. Dessutom blir det matlagning med Elvis i den diskbänksrealistiska farsen "Cooking with Elvis" av Lee Hall.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!