Det fullkomligt myllrade av barn i Konserthuset när det på tisdagsmorgonen var dags för den första föreställningen av den årliga allsången. Under dagen deltog 4 500 lågstadieelever i årets föreställning ”Rymdkalaset”. Sorlet av ivriga barnröster fyllde konsertsalen medan Uppsala Paradorkester förberedde sig på att göra entré. Bakom scen övade några träblåsare med silverbollar på huvudet skalor in i det sista.
– Jag är faktiskt inte så nervös än, mest glad! Men vi har ju övat mycket så det kommer att gå bra, sa klarinettisten Stella Nyberg Brodda.
Framför scenen återfanns Monica Alwinder, biträdande rektor för Uppsala Musikskola.
– Det är ett stort projekt att ro hem men lika uppskattat varje år. Förhoppningen är att när barnen får höra de olika instrumenten på scen kanske de intresserar sig för att börja spela i orkester, säger hon.
Manus och regi stod i år körledaren Helena Parrow för och barnen fnittrade glatt med i det färgsprakande rymdäventyret. Tillsammans sjöng de bland annat en nytappning på Ted Gärdestads gamla satellitdänga. Mot slutet framträdde också föreställningens sensmoral. När de rivaliserande instrumenten från planeterna Bläckius och Traturnus slutit fred och lärt sig spela ihop utbrast huvudrollsinnehavaren:
– Jag tycker att det är mycket roligare när alla är med!