Konstnären ställer ut tavlor av bark och valnötsskal

AnnKarina Vesterberg vill illustrera en önskan om att skydda planeten. "När jag inte kan göra något annat kan jag uttrycka mig i konsten" säger hon.

"Det är viktigt att vara vaken och se vad som händer i världen, men som individ är det också viktigt att fokusera på det som är bra." säger AnnKarina Vesterberg.

"Det är viktigt att vara vaken och se vad som händer i världen, men som individ är det också viktigt att fokusera på det som är bra." säger AnnKarina Vesterberg.

Foto: Axel Hilleskog

Konst2024-07-21 16:30

– Det är klart att man kan skicka pengar hit och dit och engagera sig på olika sätt, men som konstnär kan jag illustrera en önskan om beskydd, säger AnnKarina Vesterberg som är aktuell med en konstutställning på temat Tellus. 

Med utställningen vill hon få människor att se naturen på ett vaket sätt. I tavlorna ger hon nytt liv till råa naturmaterial genom att kombinera dem med guld. Hon använder sig bland annat av bark och valnötsskal som hon plockat upp från marken under sina promenader.

undefined
AnnKarina Vesterberg plockar upp bark och valnötsskal under sina promenader och ger dem sedan nytt liv i tavlorna.

Hon vill också få människor att fokusera på allt det positiva i världen. 

– Det är viktigt att vara vaken och se vad som händer i världen, men som individ är det också viktigt att fokusera på det som är bra. Det låter klyschigt, men det är sant. Bara en sådan sak som att naturen är "gratis" i Sverige, tänk att vi kan röra oss fritt i naturen och ta promenader som vi vill. 

undefined
"Det är viktigt att vara vaken och se vad som händer i världen, men som individ är det också viktigt att fokusera på det som är bra." säger AnnKarina Vesterberg.

AnnKarina Vesterberg engagerar sig i många projekt, även utanför konsten. Hon skriver till exempel böcker och föreläser om hur man kan laga mat med ogräs, jobbar med offentliga utsmyckningar och så för några år sedan testade hon att leva utan mobil och dator.

– Kreativiteten tar skada av att vi håller på så mycket med mobilen. På utställningen finns det en träask där man kan lägga ifrån sig mobilen. Jag vill uppmuntra besökarna att prata med mig istället, säger hon. 

Utställningen finns att se på Galleri Uppsala från 20 till 25 juli. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!