De 140 personerna som väljs ut ska vara i blandade åldrar, meddelar Filmenheten på Region Uppsala.
Planen? Ja, den är i stort sett tajmad och klar på bästa Sickan-manér. Arbetstiden blir 16.00–02.00 med en förhoppning om att alla minderåriga och deras vårdnadshavare ska kunna släppas vid midnatt. De 140 personernas uppgift blir att agera museibesökare.
Platsen blir en av Uppsala universitets lokaler som ska föreställa Naturhistoriska museet i Stockholm. Naturhistoriska kan just nu inte användas eftersom museet håller stängt på grund av rasrisk i byggnaden.
I filmen ska ett komplett T-Rex-skelett stjälas från Naturhistoriska. Det gör att Evolutionsmuseet i Uppsala skulle kunna tänkas ingå i den reservplan som filmteamet nu sätter i verket.
Den nya filmen om Jönssonligan får premiär julen 2024. I de ledande rollerna ses Robert Gustafsson som Charles-Ingvar "Sickan" Jönsson, Jonas Karlsson som Vanheden, Anders Jansson som Dynamit-Harry och Jennie Silfverhjelm som Doris.
Filmen regisseras av Eddie Åhgren ("Solsidan", "Bonusfamiljen"). För manus står Per Gavatin ("Grotesco"). Bakom filmen står produktionsbolaget FLX och SF Studios.
Filmserien om Jönssonligan bygger på en dansk förlaga. I de första filmerna på 1980-talet medverkade skådespelare som Gösta Ekman, Ulf Brunnberg, Birgitta Andersson och Björn Gustafson. År 2020 gjordes ytterligare en filmatisering, "Se upp för Jönssonligan", med bland andra David Sundin och Henrik Dorsin.