Författaren Johan Theorin, som har översatt novellen Nattsidan av Joyce Carol Oates, och UNT:s litteraturredaktör Anna Ehn, som har recenserat och antecknat i novellen, deltar i ett samtal på UNT måndagen 27 maj klockan 18.30. Var med och diskutera litteratur och läsning:
Kl. 18 serveras enklare smörgåsar. Kl. 18.30-19.30 pratar vi om litteratur och läsning utifrån novellen Nattsidan. Hur läser man en text? Vad fastnar men för och varför?
• Författaren Johan Theorin berättar om varför han fångades av Joyce Carol Oates novell och om arbetet med att översätta den.
• UNT:s litteraturredaktör Anna Ehn berättar om hur hon läste novellen som litteraturkritiker.
• Diskussion med publiken.
• UNT:s kulturchef Lisa Irenius leder samtalet.
Plats: Mediecentret i UNT, Dragarbrunnstorg 2, Uppsala
Fritt inträde.
Obs antalet platser är begränsat. Anmäl om du vill komma till kultur@unt.se
Samtalet är öppet för alla.
De som vill vara med och anteckna i novellen (läs mer här) kan lämna in sina anteckningar under kvällen och i utbyte få ett paket med novellböcker från förlaget Novellix.