Anette Skåhlberg kallar sig bland annat författare, filmare, pedagog och hypnotisör. I juni tilldelades hon ett stipendium för sin Youtube-kanal med godnattsagor för barn.
Foto: Staffan Claesson/UNT
På Youtube-kanalen "Anettes Godnattstund" läser Anette Skåhlberg utdrag ur sina egna barnböcker, som "Tandis slår rot". Nu tilldelas kanalen ett stipendium på 15 000 kronor. Enligt motiveringen ska pengarna gå till att skapa fler avsnitt, "med syfte att främja barns läs- och skrivlust".
Martin Lima de Faria tar emot Byggnads kulturstipendium 2024
Foto: Privat
Martin Lima di Faria får stipendium för sitt interaktiva spel och läroverktyg "The Flow". Med pannband som registrerar hjärnvågorna får deltagarna, varvat med avslappningsövningar, tävla tillsammans och var och en för sig mot och med ett AI. Förhoppningen är att hjälpa unga med NPF-diagnoser att hitta lugn och fokus.
Foto: Martin Lima di Faria
Även konstnären Martin Lima de Faria får stipendium för att utveckla "The Flow", ett spel framförallt för unga med NPF-diagnoser som ska främja avslappning och fokus. Spelet utvecklas i samverkan med forskare, rektorer och pedagoger i Uppsala län. Under kommande år kommer spelet testas och distribueras i Uppsalas skolor.