Det blir visserligen inga konserter på Otherworldlyfestivalen i Uppsala i år, men när evenemanget drar i gång i veckan kommer festivalen ändå märkas – och synas – av bland Uppsalaborna. Och kanske även bland de som befinner sig längre bort än så. I alla fall om man får tro Peder Bjurman, skaparen bakom "Interlude – A Search for Terrestrial Intelligence".
– Ljus färdas långt och strålarna går en bra bit upp i himlen, ungefär 500 till 600 meter. Vi har varskott Luftfartsverket som i sin tur har informerat plan som går ner för landning på Arlanda och helikoptrar på väg till Akademiska om vad det är som händer, berättar han.
Peder Bjurman beskriver installationen som en reaktion på den stigande sorg och frustration han känner över polariseringen, konflikterna och den klimatkris som världen står inför. Ändå är "Interlude" inte tänkt att vara dystopisk. Genom att trampa på sensorplattor spelas atmosfäriska musikstycken upp och åskådarna uppmuntras till att interagera i konstverket.
– Hoten vi står inför är enorma, men så kallad "future fatigue" tröttar ut vår kapacitet för att vilja genomdriva förändring. Om det inte är någon där ute i rymden som hör vårt rop på hjälp och svarar oss får vi leta på jorden. David Byrne har sagt att det räcker med tolv människor för att rädda jorden. Här finns tolv plattor. Vi ska kunna lösa detta tillsammans, säger Peder Bjurman.
Kompositören Jin Mustafa, som skrivit musiken som hör ihop med ljusstrålarna, är uppvuxen i Sala backe. Hon träffade Peder Bjurman vid Otherworldly förra året, då Jin uppträdde som DJ, och blev i år inbjuden att ljudsätta konstverket.
– Det är den här typen av atmosfärisk musik jag producerar till vardags, så egentligen har jag inte gått utanför min egen box. Det är tretton melankoliska men också hoppfulla stycken. Melankoli ger utrymme för eftertanke och kontemplation som passar temat, säger hon.
Genom inslag av vad hon kallar för "kommunikativa ljud", som visslingar och flöjtliknande läten, ska musiken komplettera åskådarnas deltagande i konstinstallationen. "Interlude" har redan varit på besök i både Tierp, Österbybruk och i Gottsunda, där reaktionerna – framförallt bland yngre – varit positiva.
– När man jobbar med teknik kan allt gå hur som helst, att det regnar eller att folk inte engagerar sig. Men det har varit över förväntan, säger hon.