Håkan Lundh: "Parodi att utesluta Hancock"
Jag brukar sällan kritisera en domare, vare sig det är ishockey, speedway eller någon annan idrott, men den här gången känns det motiverat att ge Mathias Kull en känga.
Håkan Lundh - reporter
Foto:
Det här är en krönika. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Domaren hävdade tvåminutersregeln, det vill säga att Hancock inte var framme vid tejpen och startklar när tvåminutersklockan tickade ut.
Hancock var framme vid tejpen, men möjligen inte "startklar" - så långt kan jag hålla med domare Mathias Kull. Men ska man vara så petig - i avgörande lägen av matcherna - kan det bli parodi i fortsättningen. Låt förarna göra upp i stället.
Smedernas Jonas Davidsson - som körde för Rospiggarna i fjol - gjorde en mycket bra match och har tydligen arbetat sig upp ur formsvackan han hade i början av säsongen. Jag pratade med Jonas i går och han höll inte med om att det gått tungt för honom. Han blev inte irriterad över mitt påstående, men aningen störd.
Men faktum är att Davidssons inledning i Smederna var svag - och då jämför jag med det han uträttade i Rospiggarna förra året. Men de senaste veckorna, och i GP-tävlingen i Göteborg, har Davidsson visat att han kan bli tungan på vågen i Smedernas slutspelsjakt.
Till sist: Att Rospiggarna förlorade den här matchen var inte oväntat, men att Charlie Gjedde skulle ta en (!) poäng är illa. Med en normal Gjedde hade Rospiggarna vunnit.