Vem tar ansvaret i kaoset

Rörigt.  Kollektivtrafiken i Uppsala är kaotisk, skriver Margareta Andersson.

Rörigt. Kollektivtrafiken i Uppsala är kaotisk, skriver Margareta Andersson.

Foto: Staffan Claesson

Insändare2017-10-09 06:30
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Jag har en fråga: vem som tar ansvaret i kaoset i kollektivtrafiken? Hur ser planen ut för framtiden och hur ska man stå ut däremellan. Kommer hem och bussen åter igen försenad: sen från start och det blir allt sämre när man når Uppsala centrum och centralstation. Totalröran vid resecentrum(förstår inte att man tillåter busschaufförer att arbeta i denna osäkra miljö).

Resecentrum är inte byggt för att hantera all kollektivtrafik, har inte växt i takt med staden och logistiken fungerar ej. Märks tydligt med bland annat totalt kaos, människor, cyklar och bussar överallt , cirka 6-10 bussar ska avgå samtidigt och sedan passera alla dessa rödlysen.

Hur kan man tillåta att kommunen bygger om vägarna för att göra det svårare för "bilarna" det påverkar ju även framkomligheten för alla bussar och sedan ordnar man lite "extra" vägarbeten så att det blir problem för alla. Enligt uppgift så ska det vara säkrare att åka bil än att cykla och gå och det stämmer nog, att ta sig fram i Uppsala med cykel eller gående är en utmaning. Ibland tror man att cyklarna fått fri fart. Det är bara att beskåda Strandbodgatan! Hemskt.

Jag skulle vilja att ansvariga besöker aktuella områden för att se hur verkligheten fungerar. Man känner sig förbannad, frustrerad och maktlös. Tror att man på politikernivå inte lyssnar och tar till sig. Sällan man bemöter kritiken.

Om man inte kan ge bättre förutsättningar för kollektivtrafiken och pendlarna så bör man nog inte förtäta eller öka inflyttningen till staden.

Läs mer om