Läxor befäster kunskaper

Läxläsning. Om man motsätter sig läxor har man missuppfattat vad hem­uppgifter står för, skriver Jan Lundstedt.

Läxläsning. Om man motsätter sig läxor har man missuppfattat vad hem­uppgifter står för, skriver Jan Lundstedt.

Foto: FREDRIK SANDBERG / TT

Uppsala2015-10-27 06:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

”Repetition är all kunskaps moder”, heter det. Självklart gäller det inte att lära sig psalmverser utantill, som förr i världen, utan här har man ett tillfälle att befästa kunskaper som är användbara i levande livet.

Att slopa matteläxor eller ännu värre att slopa alla läxor är en trend det har gått troll i. Forskningen genom professor John Hatties metastudie ”Synligt lärande” kommer fram till att ”rätt utformade och med återkoppling, kan läxor stödja elevers lärande”. Här gäller att gå igenom ett matte­avsnitt eller annat ämne, låta eleverna pröva sina vingar i klassen och slutligen: ge dem en lagom uppgift i läxa, som bygger på de kunskaper de redan fått i skolan. För att avslutningvis kolla upp dagen efter vad eleverna tyckte var problem.

Att sätta dit elever för att de inte förstått finns inte. Här bygger man på utveckling. Den som motsättter sig den här självklara lärogången, måste totalt ha missuppfattat vad hemuppgifter står för!

Läs mer om