Genom flyttar och ombyggnationer har en ensam teaterlokal mitt i gamla Bolandskolan klarat sig.
Den står där idag med röd ridå, takhöjd på åtta meter, över hundra kvadratmeter stor med publikplats för sjuttio personer. I taket finns rån att hänga strålkastare och scenografi i. Det finns loger och teknik på plats. Tunga svarta fonder ramar in salen. En sådan sal kostar många miljoner att bygga upp. Här står den redo.
Uppsala kommun har nyligen startat dans- och teaterverksamhet på Uppsala kulturskola. Verksamheten växer och är i stort behov av övningssalar och spelscen. Nu finns en fantastisk teatersal inredd och klar ett litet stenkast från Kulturskolans andra dans och teaterlokaler vid Bolandskolan.
Dessutom behöver kulturnämnden desperat en gästspelsscen och lokalen ifråga är utmärkt för ändamålet och dessutom handikappanpassad. Ett samarbete mellan kulturskola och kulturnämnd finns redan.
Vad är då problemet?
Jo, nu ska den byggas om till kontor! En lokal utan fönster, specialanpassad för teater ska bli kontor. Snälla, snälla, hyr ett par paviljonger istället.
Jag har med stor förvåning följt hur Uppsala kommun i många år vaskat pengar i en märklig bygg- och flyttkarusell mellan skolor men det här kanske ändå tar priset.
Herregud, kan ingen vettig människa stoppa detta!
Bygg inte om teatersalen till kontor
Ett stort slöseri att bygga om teatersalen vid Bolandskolan till kontor, skriver Susanne A Grahm.
Foto: Sven-Olof Ahlgren/Arkiv
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.
Karta: Bolandgymnasiet