Var vill partierna att konstmuseet ska ligga?

Elding Oscarson vann arkitekttävlingen för den senaste tillbyggnaden av Skissernas Museum i Lund från 2016 som tilldelades det prestigefyllda Kasper Salin-priset 2017 och utsågs till Årets museum 2019. Kan Lund kan Uppsala.

Elding Oscarson vann arkitekttävlingen för den senaste tillbyggnaden av Skissernas Museum i Lund från 2016 som tilldelades det prestigefyllda Kasper Salin-priset 2017 och utsågs till Årets museum 2019. Kan Lund kan Uppsala.

Foto: Andreas Hillergren/TT

Insändare2022-05-28 06:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Den 21 mars publicerade jag i UNT Insändaren Sök tomter för nybyggt konstmuseum med en miniredogörelse för mina mejlintervjuer med företrädare för de politiska partierna om hur de ser på lokaliseringen av det framtida konstmuseet. Mitt förslag är att ”kommunen själv [bör] ta fram flera möjliga väl grundade alternativa tomter i stadens centrum.” 

Den enda som kommenterade mitt inlägg var MP:s Linda Eskilsson, ordförande i kulturnämnden, som avslutade sin Insändare den 10 april med ”Vi skulle gärna vilja se ett nybyggt konstmuseum men ser inte att det idag finns en majoritet i fullmäktige för det förslaget.” Som framgår av min text i mars anser kommunalrådet Mohamad Hassan (L) att ett nybygge är det enda alternativet.

Frågan om konstmuseets framtida placering är den enskilt största frågan på kulturområdet, sedan mycket länge pinsamt negligerad. Många kultur- och konstintresserade vill inför valet veta hur de olika partierna ställer sig i den saken. Malmö vill liksom Uppsala bli kulturhuvudstad 2029 och planerar att till dess bygga ett konstmuseum. Om Uppsala ska ha en chans i konkurrensen är det ett nybygge som gäller. Naturligtvis bör kommunen först bjuda in till en internationell arkitekttävling.

S, M, L, V, C, KD, SD, MP och Fi uppmanas att i UNT precisera hur de ser på lokaliseringen. Om svaret är Nej till slottet, är det ett nybyggt konstmuseum som gäller eller något annat alternativ? Kom gärna också med flera förslag på var konstmuseet kan ligga. Själv hoppas jag på att det snart ska gå att få fram en bred majoritet i kommunfullmäktige för ett nybyggt konstmuseum.