Torghandel viktigare än megafonmannen

I lördags besökte herr Paludan åter vår stad för att hålla valmöte med sitt parti "Stram kurs". Polisen tyckte det var en dålig idé att han skulle vara i Gottsunda som han önskat och flyttade därför mötet till Vaksala torg.

Rasmus Paludan pratar på Vaksala torg,

Rasmus Paludan pratar på Vaksala torg,

Foto: Staffan Claesson

Insändare2022-06-11 06:23
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Efter samtal med poliser på plats har jag förstått att mötesanordnare har rätt att få tillstånd för en tid och plats så nära sin önskan som möjligt med hänsyn till allmän ordning. 
Vad jag däremot inte förstår är valet av Vaksala torg en lördag i juni. Torget spärrades av redan på morgonen. De försäljare och matvanor som betalar långtidshyra för sin torgplats fick inte vara där. En av årets bästa dagar för torghandel ställdes in därför att en man ville stå och prata i en billig megafon. 
Man ställde också in eller flyttade mängder av busslinjer från östra Uppsala mot centrum. 
Även en lördag i maj spärrades torget av på samma sätt för att bereda plats för den lille megafonmannen med hans för demokratin tydligen omistliga budskap. Den gången flyttades mötet i sista stund till Österplan. Avspärrningen av torget var alltså egentligen onödig. 
Är en mans yttrandefrihet verkligen viktigare än en hel mängd arbetande människors möjlighet att försörja sig?
Att torghandeln flyttades till söndagen var en klen tröst, då man inte alls kan räkna med lika mycket folk. 
Jag förstår att herr Paludan, liksom jag och alla andra, måste få uttrycka sina åsikter. Men varför kunde han inte hålla sitt möte på en annan plats? I Sunnersta tex, som ju ligger betydligt närmare Gottsunda än vad Vaksala torg gör.
Där finns gott om plats och ingen torghandel att sabotera.
Vi i östra Uppsala vill ha vår torghandel och säsongen är så kort i vårt land så varje lördag är viktig.