Låt tusen uteplatser blomma!

Hyresgäster som har en uteplats är ofta ute, träffar grannar och har en naturlig uppsikt över gårdarna. Rikshem har nu aviserat att de behöver ta bort fler uteplatser, skriver Carolina Miranda, ordförande i lokala hyresgästföreningen Gränby.

De fina uteplatserna i Gränby är nu hotade, menar insändarskribenten.

De fina uteplatserna i Gränby är nu hotade, menar insändarskribenten.

Foto: Bernhard Woll

Insändare2024-06-01 09:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Medeltemperaturen är högre i så kallat "utsatta områden" än i övriga delar av staden. (SVT 230619). Orsaken är tät bebyggelse, hårdgjorda ytor och stora tak. Växtlighet ger svalka, och Uppsala kommun lyfter fram bostadsgårdar, kolonilotter och privata trädgårdar som viktiga för att nå uppsatta mål om hållbarhet.

Vi vill lägga till att denna bostadsnära grönska är mycket viktig även för den sociala hållbarheten. De uteplatser som finns i anslutning till lägenheterna i vårt område och som sköts om av hyresgästerna bidrar till trygghet och säkerhet. Hyresgäster som har en uteplats är ofta ute, träffar grannar och har en naturlig uppsikt över gårdarna. Många av oss som bor i Gränby reser inte bort, utan spenderar våra somrar här. Uteplatserna utgör då ett omistligt värde för rekreation, trygghet och känslan av tillhörighet. 

Det är med sorg som vi förstår att våra fina trädgårdar nu är hotade. Sedan 2019 väntar vi på besked från vår hyresvärd Rikshem. När hyresgäster flyttat ut har uteplatser tagits bort. De som flyttar in får inte tillstånd att sätta upp staket. Rikshem har aviserat att de på grund av brandsäkerhetsskäl behöver ta bort fler uteplatser, trots att brandmyndigheten har vittnat i Hyresnämnden om att det räcker med mindre omfattande åtgärder för att de ska kunna utföra räddningsarbete. 

Vi i den lokala Hyresgästföreningen eftersträvar dialog, men Rikshem dröjer med sitt svar. Som hyresgäster i området är denna utdragna processen källa till otrygghet och oro.  Hyresgäster har i många fall lagt stora resurser på sina trädgårdar, och vill naturligtvis ha dem kvar. Grannarna säger samma sak, behåll uteplatserna!

I Salabacke behövde Uppsalahem dränera utmed husväggarna. Uteplatserna blev därmed förstörda. Men där lyssnade man till hyresgästerna, och uteplatserna återställdes. Uppsalahem förstår hur värdefulla uteplatserna är för trygghet och trivsel i ett område! 

Grönska i stadsmiljö är viktigt. Det svalkar och bidrar till biologisk mångfald. Uteplatserna i våra områden bidrar även till trygghet, och gör det möjligt för oss som hyresgäster att skapa vackra och personliga miljöer omkring oss. Vi vill att de fina trädgårdarna i Gränby, med dess mångfald av blomning, grönska och personliga uttryck, även i fortsättningen ska få vara kvar.