Snart blir många pensionärer vaccinerade och kommer att vilja åka buss, vilket aktualiserar frågan om biljettpriser. Kommunens lösning att införa ett billigare månadskort med begränsade åktider passar inte för alla. De flesta av oss behöver inte den typen av kort eller de olika mer och mindre dyra månadskort/årskort som UL erbjuder. Vi behöver istället billigare biljett för enstaka resor för att kunna åka när vi vill.
Dagens enkelbiljett (köpt direkt eller med reskassa) gäller bara 70 minuter, vilket gör att man kan inte ens klippa håret hos en frisör i centrum, besöka tandläkaren eller ta en fika med en kompis. Om man skulle förlänga tiden till exempel till det dubbla (140 minuter) för folk över 70 kunde man åka hem med samma biljett efter uträttat ärende och därmed få halva priset på resan. Man kunde visa upp sin biljett och vid behov sin legitimation. Det verkar ganska enkelt eller hur?
Jag vet att det är inte populärt att önska billigare bussbiljett nu när UL blöder på pengar, men med dagens priser gör det inte lättare för pensionärer i Uppsala att åka buss.