Födelsedagsbarnet saknas bland alla troll till julpynt

En person saknas i alla julförberedelser, själva födelsedagsbarnet. Inte en enda julkrubba återfinns i affärerna. De är i stället fyllda av troll med röda luvor på, skriver insändarskribenten.

Det ena julpyntet behöver inte utesluta det andra, men det känns som att Jesus och julkrubban har glömts bort bland alla tomtar, menar insändarskribenten.

Det ena julpyntet behöver inte utesluta det andra, men det känns som att Jesus och julkrubban har glömts bort bland alla tomtar, menar insändarskribenten.

Foto: Doralin Tunas/Pexels

Insändare2024-12-13 06:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Julen närmar sig och som varje gång under senaste åren försöker jag hitta födelsebarnet vi ska fira den 24e–25e december i någon av de många butiker som säljer så kallade julrelaterade produkter. Jag lyckas inte hitta något som pekar på den vi faktiskt firar under julen.

Generationer får växa upp i julfirande som handlar om allt annat än det vi faktiskt bör fira under jul. Julen är en kristen helgtid som handlar om att Gud förkroppsligades genom en människa som heter Jesus. Det är denna händelse vi firar och då bör det finnas saker under denna helgtid som påminner om just Jesusbarnet och den heliga familjen som var delaktiga i detta mirakel.

Julen har kommit att handla främst om granar, stjärnor och tomtar samt den senaste trenden, nämligen troll. Juste troll, en figur som påminner lite om en tomtenisse där halva ansiktet är dolt av en luva. Denna figur finner vi i varje butik som säljer juldekorationer men inte i en enda butik kan vi se en staty av Jesus eller heliga familjen eller en krubba som symboliserar denna historiska religiösa händelse.

Man kan fråga sig om detta sker av en slump eller om det finns en ond baktanke bakom för att slå ner på den rätta betydelsen av julen. Krubban som i många andra länder pryder gator och torg och där varje hem inofficiellt tävlar med sina grannar och bekanta om vem som har den vackraste eller mest arbetade krubban hemma.

Vi i Sverige borde stå för vad julen står för och för honom som vi faktiskt firar. Vi borde visa upp denna person och inte skämmas eller vara tysta när regeringar och affärskedjor försöker dölja honom och istället rikta våra blickar och intresse mot andra figurer som alla är extra tillägg in på julscenen.

Vi behöver inte vara emot betydelsen av den givmilde St. Nikolaus (tomten) eller den upplysta granen som ger oss hopp och ljus i mörka vintern. Vi ska inte heller vara emot de många stjärnor som pryder alla hem och som sedan över 2000 år pekar åt den nyfödde där vi alla ska bege oss såsom de tre vise männen och de många fåraherdar gjorde.

Allt som kan bringa glädje är vi för och julen kan innehålla många symboliska dekorationer som symboliserar glädje, men vi får aldrig glömma den största dekorationen i jul och som är just den som firas under julen, nämligen Jesus Kristus och den heliga familjen samlade i en krubba med all symbolik som det har med sig – och som är den som allra mest kan fånga julkänslan och julmeningen.