Hur tänker våra politiker? Lägga ner bibliotek, spara på skola och vård- och omsorg, samtidigt som man planerar för spårvägar till en kostnad av cirka 7 miljarder.
Inga mer än politikerna i Uppsala kommun, kan undgått det ekonomiska läget för barnfamiljer, pensionärer med flera, att då ens komma på tanken att lägga ner biblioteket i Vänge.
Tror ni att familjer med knaper ekonomi, i första hand köper böcker till sina barn? När de knappt får ekonomin att gå runt, på grund av höjda kostnader för livsmedel och räntekostnaderna. Eller tror ni att barn- och ungdomar kommer åka in till Uppsala för att låna böcker?
Prata med lärare och pedagoger hur viktigt det är för barn- och ungdomar att läsa böcker. Forskning visar på följande fördelar med att läsa; det minskar stress, håller hjärnan skarp, kan hjälpa till att vi sover bättre och att vi bli mer empatiska. Samtidigt digitaliseras det alltmer i skolan. Hur tänker ni?
Bristen på personal inom vård- och omsorg som drabbar våra äldre och sjuka. Sjukvård som inte fungerar som den borde. Där svårt sjuka patienter ibland får ligga i korridorer i upp till 10 - 15 timmar och till och med mer, innan de kommer till en avdelning.
Nej, nu får det vara nog. Se till att bibliotek finns och att välfärden fungerar innan ni lägger miljarder på spårvägar.