I Uppsala ryms Lone Legues viktigaste pusselbitar i livet. Här finns de trygga minnena från barndomens lek etsade i trottoarerna, ungdomsåren fastnaglade i centrum och familjelivets kärleksfulla lunk ständigt närvarande hemma i villan i Svartbäcken. Det var just den hemtama känslan och närheten till rötterna som fick henne att fundera över om det var dags att styra om i livet och göra plats för ett nytt spår.
– Jag började stanna upp och reflektera över vad som är viktigt för mig. Då kom jag fram till att jag vill ha större möjligheter till flexibilitet i mitt liv; att hinna hem i tid för att äta middag med mina barn och min man varje dag.
Lone slamrar med kaffekopparna i det ljusa köket. Plockar fram bullar, mjölk och stryker dottern Rebecka över håret. Det är betydelsefullt för henne att få dela fler ögonblick i vardagen med sina barn.
De senaste fem åren har inneburit många spännande utmaningar och projekt för Lone. Med en ledande position inom Vattenfall Finance Internationella ledningsgrupp har hon haft sin bas i Solna men samtidigt rest mellan Berlin, Amsterdam och Jokkmokk. Hennes resväska stod alltid packad. De stora glappen av dötid fyllde hon med ljudböcker och kaffe.
– Men jag minns att det var mer regel än undantag att barnen kunde fråga "mamma, kommer du hem i kväll?". Då började jag verkligen tänka över min tillvaro, säger hon.
En platsannons i UNT gjorde att hon fick upp ögonen för ett arbetsfält hon var bekant med.
– Mitt allra första, riktiga jobb var faktiskt på bank i centrala Uppsala. Och nu är jag tillbaka, ler hon.
Hösten och vintern innebar flera livsomvälvande förändringar för Lone. Vid årsskiftet började hon som Senior Relationship Manager, Commercial Banking på Nordea Bank, med nya utmanande arbetsuppgifter som ger henne mycket tid till att knyta kontakter med människor – vilket hon älskar.
Under de tre månader som passerat har hon hunnit med att ta sig för sysslor som tidigare inte riktigt fick plats inom tidsramarna; som att kunna cykla ner på stan och dricka kaffe med en gammal vän, eller gå på teater.
– Jag har en helt annan känsla i kroppen nu. Att vara tillbaka på heltid i Uppsala är väldigt fint. Det är ju här jag har gått i skolan och jobbat så många år tidigare. Cirkeln är sluten nu.
Men en ny livscirkel har också uppstått inom familjen. I höstas föddes hennes första barnbarn – en liten pojke – som också är hemmahörande i Uppsala där Lones ena son bor.
– Att bli farmor är helt fantastiskt – att få se hans utveckling och att vara nära. Jag är så tacksam för det.
Kärleken för hemstaden ser hon till att bejaka så mycket hon bara kan. Skridskoåkning med barnen runt Björklingesjön, promenader i naturen och att laga mat hemma i köket. Men Lone drömmer också om tid till att fiska – något hon älskat sedan barnsben. Hon minns när hon brukade sitta på en klippa vid sommarstugan i närheten av Öregrund och meta abborre.
– Det är underbart att känna doften från havet, blåsten i ansiktet och lugnet som infinner sig. Tiden står som stilla där.
Att fylla 50 är ingenting hon lagt särskilt mycket tid på att begrunda. För Lone är det allra viktigaste att fortsätta omfamna livets förändringar och ha roligt under tiden.
– Jag njuter av att vara närvarande. Att inte göra det är lite som att springa ett maratonlopp – men aldrig komma fram, säger hon och skrattar.