Vi träffas en onsdagsmorgon på hans arbetsplats Tyréns i centrala Uppsala. Han tar oss med till ett grönt, välkomnande rum och berättar att just härinne gjorde han sin anställningsintervju våren 2016. Jesper är en glad och öppen kille som det är lätt att tycka om, och vi skojar om att vuxenpoängen nu hopas.
Jesper är född i Västerås. Efter Önstaskolan gick han ett teknikprogram på Wenströmska gymnasiet i Västerås – Jesper har alltid dragits till naturvetenskapliga ämnen
– Fast intressen har alltid brukat komma och gå i mitt liv. Men jag har alltid tyckt om djur, och som barn hade jag en chinchilla, säger Jesper som minns sina tidiga sommarlov som ett enda, oavbrutet badande.
Fast åtminstone en sommar gjorde han ett avbrott i badandet, kanske var vädret dåligt. Det var då han upptäckte en dold talang: att jonglera.
– Jag var elva-tolv år, och min kompis och jag hade lite småtråkigt. Vi hängde på altanen, och så började vi testa att jonglera med bollar.
Såklart vill vi se om takterna sitter i, och ger oss ut på kontoret för att jaga runda ting. Just i dag är fruktkorgarna välfyllda, och vi plockar med oss tre apelsiner. Det visar sig snart att Jesper har full koll och ser ut att kunna jonglera i evigheter.
Jesper tog studenten 2006, och mötte en lysande arbetsmarknad. Han visste inte vad han ville syssla med efter gymnasiet, men fick genast arbete som montör på Enics i Västerås och senare ABB. När han
sparat ihop tillräckligt mycket pengar gav han sig 2008 ut på långresa tillsammans med fyra vänner. De var borta ett halvår och besökte bland annat Thailand, Singapore och Australien. Åter i Västerås fick han jobb på Bombardier, där han byggde strömriktare på tåg.
– Strömriktarna ligger i lådor på taket eller undertill och förser tåget med ström, berättar Jesper som byggt strömriktare som finns på tåg över hela världen från New Delhi till London.
– Det känns ganska häftigt att tänka på.
Samtidigt började han tycka att Västerås kändes lite segt, och funderade på att börja plugga igen.
– Jag har alltid tyckt stadsplanering verkar vara spännande, och kände att nu ville jag ut på nya äventyr. Fast det var först när jag var 22 som jag hittade det jag verkligen ville läsa.
Han tog en kandidatexamen vid samhällsplaneringsprogrammet vid Uppsala universitet 2014, och för att boosta sin examen läste han på distans vid Lunds universitet, en vidareutbildning inom GIS, geografiskt informationssystem.
Sin lediga tid ägnar Jesper gärna åt träning. Han kör fyra pass i veckan, blandad styrka och kondition.
– Min bror brukar skoja och säga att det verkar vara ett heltidsjobb att träna. Förr körde jag i källaren i Studentstaden, men nu när jag flyttar måste jag hitta ett nytt gym, säger Jesper som frånsett träningen är öppen för nya impulser.
Resor är en viktig och kontinuerlig del av livet, och han har besökt många länder och städer.
– Jag är en glad kille som tänker lite för mycket ibland. Och jag har lätt för att överanalysera, fast det är bra i jobbet som kräver noggrannhet. Men jag kommer sällan i clinch med andra utan brukar komma överens med de flesta människor, säger Jesper som började på Tyréns hösten 2016. Han arbetar med digitala kartor som ska användas vid järnvägsbyggen över hela landet, som visar information om mark, vatten och skog.
– Jag kan ta fram vilken typ av karta som helst.
Innan lunch ska Jesper hinna med några fler kartor, men sedan ska han äntligen kvittera ut nycklarna till sin nya lägenhet.