Siri Samner (1925–2025)

Siri Samner, Skölsta By, Uppsala, har avlidit vid en ålder av 100 år, så när som på 9 månader. Siri var änka efter maken lantbrukaren Bertil Samner. Hon sörjs närmast av döttrarna Yvonne, Agneta och Barbro med familjer.

Minnesord2025-02-22 05:00

Siri var en person, som bildligt beskrivet alltid fanns utan att synas. Jag uppfattade, att hon inte ville vara i ”rampljuset”, men hon fanns alltid till hands.

Siri var mycket duktig med halmkonst. Hon tillverkade mycket fina och bestående halmbockar. Därutöver gjorde Siri små änglar, kransar och små bockar med mer att dekorera julgranen med.

Samners magasin var en samlingsplats vid möten, som hölls för vägsamfälligheten och Centerpartiet. Vid dessa sammankomster hade Siri alltid ordnat med kaffe och nybakade bullar och kakor. Serveringen av nämnda bakverk fick en dotter eller barnbarn ombesörja.

Siri visade alltid en stor generositet.

Siri var medlem i Centerkvinnorna och Vaksala hembygdsförening och även här deltog hon aktivt i arbetet för föreningarna. Siri var även medlem i SPF Vaksala.

Vi som hade förmånen att tillhöra Siris umgängeskrets minns Siri med glädje och tacksamhet

För all gästvänlighet och generositet hon bjöd på under sin aktiva stund här på jorden.

Vila i frid.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!