Minnesord över Carl af Ugglas

Civilingenjören och direktören Carl af Ugglas, Stockholm, har som tidigare meddelats avlidit i en ålder av 80 år. Närmast sörjande är makan Yvonne och döttrarna Angelica, Caroline och Jacqueline med familjer.

Carl af Ugglas.

Carl af Ugglas.

Foto: Privat

Minnesord2021-01-03 06:30

Carl blev civilingenjör vid Tekniska Högskolan i Stockholm redan vid 22 års ålder och läste dessutom två år företagsekonomi vid Stockholms Universitet. Vid 23 års ålder träffade han sin älskade Yvonne och de var gifta i 54 år.

Carl var försäljningschef av bland annat hjärt-lungmaskiner vid AGA i Stockholm, och blev därefter marknadsplaneringschef vid Atlas Copco. 

Carl var en fantastisk jaktpartner. Vi sysslade mycket med jaktvård och uppfödning av rapphöns tillsammans och Carls fina kamratskap och samarbete betydde mycket för oss alla. Som vän och jägare var Carl alltid ansvarsfull och skicklig. Carl hade otaligt många jaktvänner och var även medlem i Kungens småviltklubb. 

Det som också engagerade Carl varmt var ideellt arbete tillsammans med sin hustru Yvonne, både för Rädda Barnen och Johanniterhjälpen. Tillsammans arrangerade de välgörenhetskonserter flera gånger per år i mer än 20 års tid, bland annat i Konserthuset, på Skansen och i Berwaldhallen. Alla intäkter gick till hjälpverksamheten. Yvonne fick stort stöd av Carl som alltid var med på hennes konsertturnéer i Sverige och även internationellt.

Carl somnade lugnt och stilla in. Vi minns Carl som en osedvanligt charmig, trevlig och humoristisk vän med stor klokhet, vinnande skratt och med glimten i ögat. Våra tankar går tills hans underbara familj.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!