Jag har länge dragit mig från att åka utomlands på grund av pandemin. Och det finns flera saker som känns lite tveksamma att göra trots lättade restriktioner. Men det känns nödvändigtvis inte så för att man "inte borde göra det" utan snarare för att det har blivit ett invant beteendemönster.
När jag ska ta någon i hand för att hälsa. När det är många personer i butiken. När vännerna frågar om jag vill följa med på en weekend i Prag. Det känns lite olustigt. Trots att jag vet att det är okej.
I somras intervjuade jag en psykolog i UNT (7/8) som sa att det är viktigt att vi börjar återvända till våra normala liv och att man börjar göra sådant som man uppskattade förut (förutsatt att man följer Folkhälsomyndighetens rekommendationer så klart). Så jag ringer upp mina vänner och vi bokar flygbiljetter till Prag och ett mysigt boende. God öl och Kafka-museet nästa!
Med två doser vaccin i armen och lättade restriktioner så känns det som att det är hög tid för en tjej-weekend utomlands.
Alexzandra Persson är reportern som tycker att "hemma bra, men borta bäst".
Att göra: Gör det du har längtat efter att göra hela pandemin men inte kunnat/känt dig bekväm med. Det är du värd!
Att laga:
Lax med sweetchilisås i ugn
Tina fyra laxbitar och lägg dem i en ungsform. Sätt ugnen på 175 grader. Salta, peppra och häll på chilikydda efter eget tycke. Blanda 2 dl crème fraîche med 1 dl sweetchilisås. Häll såsen över laxbitarna och sätt sedan in formen i ugnen i cirka 15 minuter. Koka upp potatis och pressa den sedan. Servera gärna med lime.