2020 – året när alla i min närhet växte upp

Ebba Örn är reporter på UNT.

Ebba Örn är reporter på UNT.

Foto: Janerik Henriksson/TT

God morgon2020-10-07 04:00
Det här är en krönika. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Nästan ett år in i pandemin bär jag fortfarande med mig känslan av att livet är på paus. Det går ganska bra, kanske för att jag iskallt räknar med att mitt gamla liv väntar på mig när allt det här är över.

Men livet tuffar på. Parallellt med att jag själv drömmer om att trängas med främmande kroppar utan att mötas av en uppläxning börjar min omgivning anta en ny gestalt i sviterna av viruset. Från en dag till en annan ska vänner bli föräldrar, husägare, hundägare och bilägare (det sistnämnda tar jag på mig själv). Och allt verkar hänga ihop med covid, som om det har petat oss tidiga 90-talister över gränsen till vuxenlivet eller åtminstone skyndat på processen.

Kanske har de rätt, de som menar att livet inte blir sig likt efter pandemin. Men det blir nog bra det med och jag längtar efter alla coronabebisar.

Ebba Örn är reporter på UNT och har ett halvår kvar till 30.

Att göra i dag

Författarsamtal. Kjell Eriksson pratar om sin nya bok om Uppsalapolisen Ann Lindell. Stenhagens bibliotek kl 19.15. Anmälan krävs.

Podd. "Nice white parents" är en dokumentärpodd producerad av New York Times/Serial om den återkommande ambitionen att bygga en jämlik och integrerad skola i USA, och det som återkommande gånger kommer i vägen. "Finns där poddar finns."

Lär dig något nytt. Botanisera i allt som finns att lära sig på Youtube – gratis! Yoga, fota, sticka, dansa.

Grön ärtsoppa

Tärna en bakpotatis och koka mjuk i 7 dl vatten och 2 buljongtärningar. Tillsätt 450 gram gröna ärtor och 3 dl grädde. Låt koka upp och smaksätt med salt och peppar. Ät med goda mackor! Recept från Ica.