Åke Nygren har avlidit och Danmarks IF har mist sin hedersledamot. Åke började tidigt att engagera sig i Danmarks IF, inte bara som fotbolls- och bandyspelare utan också i styrelsearbetet. Redan som 18-åring ingick han i styrelsen, så småningom i rollen som sekreterare, en post han hade i 15 år.
Åke satt med i den byggnadskommitté som bildades 1954 när det var dags att planera för byggnationen av en idrottsplats vid Bergsbrunna tegelbruks lergrop. Han var också den som namngav idrottsplatsen Danelid.
Åke var föreningens kassör i åtta år, revisor i 18 år, ledamot i fotbollssektionen, sekreterare i oldboyssektionen och föreningens representant i Alliansen Uppsala fotboll, där han också var revisor i 14 år.
Åke Nygren fick ta emot föreningens högsta utmärkelse, något som endast fem medlemmar fått genom åren. Han har även fått Upplands fotbollsförbunds och Upplands idrottsförbunds högsta utmärkelser för sina insatser för uppländsk idrott. Saknaden efter en idrottsledare och idrottsprofil är stor. Våra tankar går till hustrun Majvor och barnen med familjer.
För idrottskamraterna i Danmarks IF