Birgitta Fagerlund

Som tidigare meddelats har Birgitta Fagerlund, Uppsala, avlidit i en Älder av 64 Är. Hon efterlÀmnar sin make Ove Wikberg samt döttrarna Hanna och Sara.

Birgitta Fagerlund

Birgitta Fagerlund

Foto: Privat

Familj2020-03-01 09:15

Minnesord

Birgitta föddes den 2 april 1955 i Kastelholm, Sund, pĂ„ Åland. DĂ€r vĂ€xte hon upp tillsammans med tre yngre systrar. Birgitta flyttade till Uppsala 1975 för att pĂ„börja sin lĂ€rarutbildning. Efter lĂ€rarexamen flyttade Birgitta hem till Åland och jobbade som mellanstadielĂ€rare nĂ„gra Ă„r innan hon Ă„tervĂ€nde till Uppsala för att vidareutbilda sig inom specialpedagogik. Birgitta jobbade dĂ€refter som lĂ€rare i Storvreta fram till och med vĂ„ren 2019. 

Birgitta och Ove har varit ett par sedan 1979 och har under de dryga 40 Ă„ren tillsammans varit engagerade i mĂ„nga Ă„taganden och evenemang. Birgitta Ă€lskade att resa och mĂ„nga resor blev det inte minst under tiden i Dallas, Texas. Resorna tillsammans med familj och vĂ€nner till olika platser i vĂ€rlden har oftast kombinerats med fysiska aktiviteter. Bilden pĂ„ Birgitta Ă€r frĂ„n en vandring i omrĂ„det runt Comosjön i norra Italien.  

Birgitta hade redan i unga Är ett stort idrottsintresse, nÄgot som hon utvecklade vidare i Uppsala. Det fanns en stor portion finskt sisu i Birgittas sÀtt att ta sig an olika utmaningar. Andra skulle sÀga att hon Àgde en tjurig vinnarskalle.

Birgitta var social och frikostig inte minst mot sina vĂ€nner men Ă€gde ocksĂ„ en speciell kĂ€rvhet och stort integritetsbehov. Hon Ă€lskade finurliga berĂ€ttelser och var sjĂ€lv en god historieberĂ€ttare. Det har blivit nĂ„gra klassiker frĂ„n Åland och mĂ„nga reseskildringar, ofta med anekdotiska inslag, under Ă„rens lopp.

Det Àr svÄrt att acceptera att Birgitta inte lÀngre finns ibland oss. Vi vÀntar att hon ska dyka upp med gympavÀskan över axeln, redo för ett nytt pass. Vi saknar hennes glada skratt och kommentarer med typisk Birgitta-snÀrt.

En mycket kÀr och unik vÀn har lÀmnat oss.

VÄra tankar gÄr Àven till Birgittas förÀldrar, Inga-Lis och Torsten.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!