Tack för överklagandet av kommunfullmÀktiges beslut angÄende optionsavtal för KÀllörsomrÄdet.
I alla samtal vi i BygdegĂ„rdsföreningen KĂ€llör haft med kommunledningen har vi pĂ„talat att fastigheten inte Ă€r i dĂ„ligt skick, vilket vi fĂ„tt stöd för i den utredning som lĂ€nsstyrelsen lĂ„tit Upplandsmuseet ta fram. Vi har upprepade gĂ„nger förklarat att vi gĂ€rna samarbetar med en eventuell Ă€gaÂre av hotellet som planeras men inte om Societetshuset KĂ€llör Ă€gs av en privat aktör.
Vi vill arrendera fastigheten av kommunen alternativt köpa loss den för en billig penning och sedan renovera byggnaden, driva den och Äterskapa ett Societetshus, ett allaktivitetshus för alla, gammal som ung, oavsett kulturell bakgrund.
Byggnaden ligger lĂ€tt tillgĂ€nglig Ă€ven för de personer som kan ha svĂ„rt att gĂ„ i till exempel backar. Vi vill fĂ„ ett engagemang hos medborgarna i Ăsthammar dĂ€r vi tillsammans har ett gemensamt mĂ„l att renovera denna kulturhistoriska byggnad som tyvĂ€rr i dag fĂ„tt stĂ„ och förfalla utan förvaltning av Ăsthammars kommun.
Kommunledningen har redan frÄn början varit tydlig med att man inte har nÄgra pengar att skjuta till för detta allaktivitetshus samtidigt som man skjuter till 20 miljoner kronor till uppbyggnad av ishallen i Gimo, till en aktivitet som inte kan nyttjas av alla.
Jacob Spangenberg (C) har i vÄra samtal oroat sig för hur det ska gÄ för byggnaden pÄ KÀllörsomrÄdet nÀr vi som Àr engagerade nu inte orkar med lÀngre. SjÀlvklart finns det medlemmar i vÄr förening som tar vid. Vi Àr i dagslÀget cirka 300 personer och mÄnga av dessa Àr barnfamiljer.
Jag vill tydligt sÀga hÀr att vi inte, som Jacob Spangenberg föreslagit, Àr intresserade av KvarngÄrden vid Gammelhus. Den byggnaden Àr fin i sig men Àr inte tillgÀnglig för alla och hur Àr det med engagemanget dÀr?
Varför oroar sig inte Jacob Spanbenberg för Ă„terÂvĂ€xten i vĂ„r förening nĂ€r det gĂ€ller KvarngĂ„rden? Vid informationsmötet den 5 juni gav han tydligt besked om att kommunen aldrig kommer att sĂ€lja vare sig ÂSocietetshuset i Ăsthammar eller Societetshuset i Ăregrund.
NĂ€r kommunen haft sitt möte med lĂ€nsstyrelsen i slutet av maj kom man överens om att inget skulle hĂ€nda med fastigheten förrĂ€n utredningen om en eventuell byggnadsminnesmĂ€rkning skulle presenteras för er inom ett halvĂ„r, alltsĂ„ i november. Detsamma sade Jacob Spangenberg till mig i ett telefonsamtal dĂ€r han uppmanade oss i BygdegĂ„rdsföreningen att bli klara med vĂ„r avsiktsförklaring anÂgĂ„ende societetshuset KĂ€llör. ĂndĂ„ har man nu sett till att kommunfullmĂ€ktige tagit detta beslut om optionsavtal.
Jacob Spangenberg har lÄtit pÄskina att det Àr de privata aktörerna som inte velat lyfta ut Societetshuset frÄn avtalet, men nu framgÄr det att ni aldrig har föreslagit det i diskussionerna med Millimeter Arkitekter AB och Peab. Varför?
Margareta Widén Berggren (S) nÀmnde vid kommunfullmÀktige den 10 september att hon vill föra talan för dem som inte hörs, som inte Àr sÄ engagerade. Hur vet hon dÄ vad de vill? Jag trodde det var bra att medborgarna i kommunen var engagerade.
Men Jacob Spangenberg blir mest irriterad för att vi vill nÄgot annat Àn det som redan Àr bestÀmt. Han sÀger att vi Àr en handfull personer som talar om hur det ska vara. Vi har hela tiden uttryckt en önskan om att fÄ, utan kostnad för kommunen, arrendera och driva Societetshuset KÀllör. Vi samarbetar gÀrna med ett hotell, ett hotell byggt intill Societetshuset KÀllör.
Denna handfull av mĂ€nniskor, 300 medlemmar, cirka 100 pĂ„ Facebooksgruppen, flera tusen pĂ„ namninsamlingen, har ett mĂ„l, och det Ă€r bevarandet av en kulturhistorisk byggnad. Om detta Ă€r en handfull, nĂ€r blir det dĂ„ mĂ„nga? 325 medlemmar i Gimo Hockey â Ă€r det mĂ„nga?
Att vÀrna och förvalta historien och bygga nytt intill, det Àr inte att stoppa utvecklingen, det Àr utveckling.
Margareta Widén Berggren sÀger vidare att man kontrollerat allt man kan. Uppenbarligen inte om man lÀser överklagandet. Uppenbarligen inte nÀr man lÀser de fyra besiktningar som gjorts pÄ KÀllörsfastigheten plus Upplandsmuseets utredning som alla visar att fastigheten inte Àr genomrutten och möglig som man lyckats fÄ mÄnga medborgare att tro.
Lyft ut Societetshuset KĂ€llör ur optionsÂavtalet, lĂ„t BygdegĂ„rdsföreningen Societetshuset KĂ€llör fĂ„ arrendera, renovera och driva, alternativt för en billig penning köpa loss denna, som ni tycker, rivningsfastighet, och lĂ„t oss visa vad man kan göra av byggnaden tillsammans med frivilliga i Ăsthammar.
Lyckas vi inte sÄ kan man ju alltid riva kÄken senare.
Siv Landström
Ăsthammarsbo och ordförande i
BygdegÄrdsföreningen Societetshuset KÀllör
UNT 13/10 2013