Nya ägare till villa på Ljusterö – prislappen: 7 350 000 kronor

Bo Torbjörn och Ylva Margareta Wikström, 64 och 59 år, från Stockholm är nya ägare av huset på adressen Stora Skålviksholmen 9 på Ljusterö.

Området kring Stora Skålviksholmen 9

Området kring Stora Skålviksholmen 9

Foto: Google Maps

Fastighetsaffärer2024-11-05 13:13

Huset byggdes 1972 och har en boyta på 64 kvadratmeter. Säljare är Carl Fredrik Wilhelm Mörner och Malena Eliane Erika Mörner. Ägarbytet gjordes i oktober 2024 och prislappen blev 7 350 000 kronor.

De senaste tolv månaderna har det sålts 1 bostäder i postorten Ljusterö. Priset per kvadratmeter är 114 844 kronor.

Priserna på villor i Norrtälje kommun har sjunkit med 3,9 procent senaste tre månaderna, enligt Svensk Mäklarstatistik.

För länet har priserna i princip stått stilla under perioden.

Samma siffror för senaste året är 1 procents ökning i Norrtälje kommun och 2,9 procents ökning i länet.

Snittpriset på fastighetsförsäljningar är 39 672 kronor per kvadratmeter i Norrtälje kommun, mot 53 394 kronor för varje kvadratmeter i snitt i hela länet.

Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.

Karta: Norrtälje kommun
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!