244 000 kronor blev priset när fastighet i Tierps kommun bytte ägare

Svensk Tillgångsutveckling AB från Göteborg, har köpt fastigheten Nöttö 5:141 i Tierps kommun av säljaren Klövern Stockholm Skalholt 3 AB.

Området kring NÖTTÖ 5:141

Området kring NÖTTÖ 5:141

Foto: Google Maps

Fastighetsaffärer2024-12-10 12:04

Tomten är 1 224 kvadratmeter stor. Köpesumman blev 244 000 kronor och den nya ägaren tog över marken i november 2024.

I juni såldes ett hus lite mindre än en kilometer därifrån, på Lillgatan 2. Där landade priset på 1 350 000 kronor för det 104 kvadratmeter stora huset.

Se alla lagfarter här

Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.

Karta: Tierps kommun
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!