150 kvadratmeter stort hus i Björklinge sålt för 975 000 kronor

Försäljningen av fastigheten på adressen Alberga 220 i Björklinge är nu klar.

Området kring Alberga 220

Området kring Alberga 220

Foto: Google Maps

Fastighetsaffärer2025-03-20 07:28

Nya ägare är Marcelo Alexander Munoz, Marcia Jimena Aguilera, Roberto Marcos Navarro Quiroz och Alexandra Zouvani och säljare är Jonas Erik Ragnar Lindgrens dödsbo. Det 150 kvadratmeter stora huset är byggt 1969. Ägarbytet blev klart i februari 2025 och priset blev 975 000 kronor.

Lite mer än en kilometer därifrån såldes i november förra året ett annat hus, på Älby 130. Där såldes ett 90 kvadratmeter stort hus och priset för det blev 2 960 000 kronor.

Se alla lagfarter här

De senaste tolv månaderna har det sålts 3 bostäder i postorten Björklinge. Priset per kvadratmeter är 20 630 kronor.

Priserna på villor i Tierps kommun har stigit med 5,1 procent senaste tre månaderna, enligt Svensk Mäklarstatistik.

För länet har priserna sjunkit med 1,6 procent under perioden.

Samma siffror för senaste året är 15 procents ökning i Tierps kommun och 4,1 procents ökning i länet.

I snitt måste du ut med 17 629 kronor per kvadratmeter i Tierps kommun, mot 29 836 kronor för varje kvadratmeter i snitt i hela länet.

Uppgifterna i fastighetstexterna kommer från lantmäteriet och gäller fastigheter där ägarbytet har genomförts, dvs där lagfarten har övergått till den nya ägaren. Därför kan det finnas andra försäljningar som har varit dyrare, men där själva ägarbytet ännu inte har skett, som därför inte är med i listan över de dyraste försäljningarna.

Karta: Tierps kommun
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!