Läkare fälls efter experimentella operationer

20 patienter skadades efter höftoperationer på Elisabethsjukhuset. Nu får läkaren prövotid med extra tillsyn.

Elisabethsjukhuset.

Elisabethsjukhuset.

Foto: Rolf Hamilton/Arkiv

Uppsala2019-06-25 12:07

Tre års prövotid blir det för den läkare som utfört höftoperationer på Elisabethsjukhuset i Uppsala. Det har Hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnd (HSAN) nu beslutat. Det var mellan åren 2014 och 2016 som läkaren utförde operationerna. Sjukhuset gjorde själva fyra lex Maria-anmälningar rörande 20 patienter som drabbats av allvarliga vårdskador efter ingreppen. Flera av de drabbade patienterna var unga och blev gravt invalidiserade.

Gemensamt för patienterna är att de drabbats av komplikationer efter att de genomgått höftartroskopiska operationer sedan de fått diagnosen inklämningssyndrom i höftleden. Enligt anmälan från Inspektionen för vård och omsorg (IVO) borde fysioterapi (sjukgymnastik) och icke-kirurgisk behandling varit den primära behandlingen i samtliga fall, men läkaren har istället använt sig av metoder som IVO kallar för experimentella. Bland annat handlar det om labrumrekonstruktion, vilket är ett återskapande av en broskring i höften. Detta borde varit den sista utvägen, menar IVO, då det handlar om ett oåterkalleligt ingrepp. Metoden är inte heller beprövad i Sverige.

I ett tidigare utlåtande kritiserade IVO sjukhuset för att ha agerat för passivt när signalerna om vårdskadorna började bli kända. Av en lex Maria-anmälan framgår det att operationspersonal, sjukgymnaster och vårdpersonal slog larm om komplikationerna redan under senhösten 2015. Men det var först i juni 2016 som sjukhuset beslutade att stoppa höftoperationerna. Det ska även ha förekommit felaktiga journalanteckningar och positiva operationsresultat angavs oftast. Sjukhuset ska ha tagit händelserna på allvar och agerade genom att utreda fallen både internt och med extern expertis, där alla höftartroskopiska operationer som genomfördes under perioden granskades. Efter det anser IVO att sjukhuset vidtagit åtgärder för att minska risken för att liknande händelser inträffar igen.

I IVO:s anmälan till HSAN uppger läkaren att han är "djupt förtvivlad över de patienter som fått större problem efter ingreppet". Han uppger också att han sedan han slutade på sjukhuset inte har genomfört några höftartroskopier och att han inte heller kommer att göra det i framtiden.  Prövotiden som läkaren nu får innebär att han under tre års tid kommer att ställas under särskild tillsyn. Detta för att han ska utveckla sin kompetens och förmåga att bedöma behandlingsmetoder.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om