Full rulle i Skepptuna

Det var full rulle när Skepptuna motorklubb arrangerade "SkepptunaFestivalen" på Ekbackens motorbana lördag och söndag.

15 maj 1916 19:52

Inte mindre än 133 folkracebilar kom till start och det blev mycket spännande och roliga tävlingar för de sammanlagt 500 motorintresserade åskådarna.

Tävlingsledaren Niklas Björkén var riktigt nöjd med tävlingarna.

– Den bästa tävlingen vi någonsin arrangerat. Allt har fungerat perfekt och hela mitt funktionärsteam har gjort en mycket bra insats.

Sportsligt blev det också stora framgångar för hemmaklubben.

Etta i A-finalen blev Christian Hansson med storebror Joakim på tredje och Fredrik Nyberg på fjärde plats.

A-finalen blev en riktig rysare. Bröderna Hansson hade en riktig fight på banan, som nästan slutade med att båda åkte av.

För hemmaklubbens Gunnar Schylander började dagen bra, en andraplacering i det första av dagens tre heat.

– Jag tog en andraplats och fick fem poäng, vilket jag är mycket nöjd med. Det är min första tävling på fyra år.

Men i det andra heatet blev det inte lika roligt för Gunnar Schylander. Bilen började ryka ordentligt då han låg på en andraplats men kom näst sist i mål. Sedan var det kört för Gunnar Schylander som fick åka hem och laga bilen.

Skepptunas Fredrik Nyberg hade en hög målsättning inför tävlingarna.

– Jag vill stå högst upp på prispallen. Men det började långt ifrån bra för Fredrik Nyberg.

I första heatet blev han "bara" fyra men visade klass i det andra som han vann.

– Jag måsta köra bra i resten av heaten för att ha en chans att gå till A-final, säger Fredrik Nyberg.

Vilket han också gjorde men han fick nöja sig med en fjärdeplats i A-finalen.

Det blev flera fina placeringar för hemmaförarna i både dam-, veteran- och juniorklassen. Alla resultat finns på klubbens hemsida.

Efter tävlingarna var det som brukligt anbud på folkracebilarna. Inte mindre än 350 bud lades på 57 bilar och flera av förarna fick åka hem billösa.

– Den som vinner lotten vid anbud på en folkracebil får betala 6500 kronor och 200 kronor till hemmaklubben, så det blir lite sköna slantar till oss, säger Henrik Broman, biträdande tävlingsledare, som också berömde alla förare för de fina tävlingarna.

Nästa tävling på Ekbacken blir dagen före midsommar.

Så jobbar vi med nyheter
 Läs mer här!