Blir Organismen folkkär nu?

Johan "Organismen" Hellqvist från Uppsala är aktuell med ep:n God morgon framtid och släpper från och med nu sin musik via Universals etikett Svenska inspelningar.

Johan "Organismen" Hellqvist

Johan "Organismen" Hellqvist

Foto: Sven-Olof Ahlgren

Kultur och Nöje2012-02-24 08:01

Kommer du att bli folkkär nu?

– Allt kommer att fungera precis som tidigare så det tror jag knappast. Enda skillnaden är att min nya etikett Ledighetsmaskinen har startat ett samarbete med Universals Svenska Inspelningar.

Vad innebär det?

– Att musiken går via deras kanaler, men att jag själv jobbar på precis som vanligt och bestämmer allt, från vilka låtar som ska bli singlar till skivomslag. Även de tidigare släppen kommer att finnas tillgängliga via Svenska Inspelningar. Vi har haft musiken så utspridd på olika ställen så det var dags att samla allt på ett ställe.

Det här innebär alltså inte att vi kommer att få se dig i Så mycket bättre eller liknande sammanhang i framtiden?

– Jag har ju aldrig gjort något sådant förut så det vore ju konstigt om jag gjorde det nu. Konstig fråga.

Handlar titeln på nya ep:n God morgon framtid om en nystart?

– Nej. Det är bara namnet på en av låtarna. Om du lyssnar ordentligt på skivan så kommer du att förstå vad den handlar om.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!