18-årige Jonte Rosén från Storvreta som är med på resan hade precis varit av med de övriga och köpt kläder på en affär när UNT fick kontakt med honom:
- Mina kläder brann upp men jag är inte så klädfixerad. Jag kan köpa andra kläder.
Efter allt som hänt känner han sig ändå trygg. Nu ser han fram mot några dagars klosterliv. Jonte har varit där en gång tidigare och vet vad som väntar.
- Det är en massa ungdomar från hela världen. Man får så bra gemenskap med folk och man kan prata med vem som helst.
Jonte Rosén räcker över mobiltelefonen till Lina Dovner, också hon från Storvreta. Hon tycker att det var bra att de som ville fick fortsätta mot resmålet.
- Det känns bra. Vi fick bo på ett fyrstjärnigt hotell i natt och fick tre rätters middag. Poliserna har varit jättetrevliga och vi har en jättesnäll chaufför.
Bussen väntades vara framme sent på måndagskvällen.