Under fredagen var det många personer som uttryckte sitt missnöje över studentflaket från Praktiska Gymnasiet Uppsala. Lastbilsflaket var täckt med banderoller med handskriven text: "Nu ligger tjejerna på rygg för här kommer guldgubbarna från bygg". Och även "Dra fittan i grus vi drar el i horhus".
Flertalet förbipasserande blev upprörda över texten på vagnen. Stina Hanschil, stannade en stund med cykeln för att ta ett foto.
- Jag blir svinförbannad. Det är kränkande och jag får lust att riva ner plakatet. Jag tycker att de borde veta bättre, säger hon.
En kvinna som valt att vara anonym kollade på flakets baksida där namnen på alla i klasserna står.
- Det går ju flera tjejer i klassen också, skulle vara intressant att höra vad de har att säga om det här egentligen, säger hon.
Kort efter UNT:s publicering meddelade skolans rektor Sanna Jordeby att banderollerna tagits ner.
- Vi har kontaktat ansvariga på studentflaket som har tagit ner banderollen. Det här är inget som har med skolan att göra och det ligger utanför skolans ramar, säger hon.
Enligt Jordeby har skolan haft en dialog med eleverna om detta tidigare.
- Vi hade möte om detta i onsdags och förklarade att man inte kan skriva vad som helst på studentflaken. Men tydligen var vi inte tydliga nog, säger hon.
Visste ni redan då vad det stod?
- Det fanns tendenser åt det hållet. Men flaken fixas ju utanför skolan när vi inte är närvarande. De är ju myndiga allihopa, säger hon.
Men samtidigt är det er skola som står med på banderollerna?
- Ja och detta är inget skolan står för. Vi sa det tidigt att de i första hand kränker sig själva med denna typ av budskap, säger hon.
Enligt uppgifter till UNT ska banderollen dock fortfarande vara kvar på studentflaket vud lunchtiden på fredagen. Bilder från privatpersoner visar att endast en av texterna är bortriven. När vi kontaktar rektorn återigen är hon förvånad.
-Va? Det ska vara bortrivet. Om det stämmer så är det hemskt såklart. Jag har tyvärr inte möjlighet att närvara och agera då jag är på ett annat studentfirande. Men jag skäms otroligt mycket över detta. Jag hoppas att deras egna föräldrar kan ingripa, säger hon.