Jättespridning av UNT-artikel

En debattartikel från i maj rusar oväntat på unt.se och har på bara fem dygn fått över 62 000 läsare.

Skärmdump från unt.se

Skärmdump från unt.se

Foto:

Uppsala2014-08-14 13:47

Videon är inte längre tillgänglig

I maj publicerade UNT ett debattinlägg om klimatförändringar som hade författats av meteorologen Pär Holmgren och artisten Staffan Lindberg, båda från Uppsala.

Texten bär rubriken " Framtidskatastrofen är här " och handlar om politikernas flathet inför klimathotet. Debattartikeln fick genast stor spridning på unt.se och 35 000 unika läsare klickade sig in på sidan kort efter publiceringen i maj, vilket var något av ett rekord.

Efter hand ebbade antalet läsare ut men så plötsligt i söndags hände något. Artikeln började spridas i rasande takt via bland annat Facebook och fick drygt 62 000 unika läsare mellan den 10 och 14 augusti.

Staffan Lindberg, den ena artikelförfattaren, blir förvånad när han hör webbstatistiken.

– Oj, oj, oj! Och då är det den första debattartikel jag skrivit , säger han.

Vad tror du den stora spridningen beror på?

– Att artikeln förhoppningsvis var enkelt skriven och pang på.

Staffan Lindberg turnerar runt med en klimatshow för att väcka intresse för klimatfrågorna men tycker att varken politiker eller folk i gemen bryr sig särskilt mycket.

– Vi börjar nu överskrida trösklar där klimatförändringar blir oåterkalleliga. Jag läste nyligen en nyhetsartikel om att avsmältningen i Antarktis kommer att leda till flera meters höjning av havsytan, oavsett vad vi gör.

För några år sedan var klimatfrågan stor i medierna, sedan dog den ut, varför?

– Det finns ett ointresse från samhällstopparna, de vinner inget val på klimatfrågan. Inte heller journalister reagerar, frågan upplevs som alltför stor.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om