Han fick sitt livsverk förstört av bränderna i Stenhagen

Här står Sahand Fayzi framför de utbrända resterna av sitt livsverk. Han uppmanar de som bränner bilar att tänka på hur människor drabbas – och pekar på att det kunde gått ännu värre.

Foto: Staffan Claesson

Uppsala2016-06-10 16:48

– Hela mitt livsverk som jag lagt ner hjärta och själ i har gått åt helvete. Jag känner mig både förbannad och ledsen.

Det säger Stenhagenbon Sahand Fayzi, som UNT träffar utanför den nedbrunna garagelängan på Stenhagsvägen. Sahand Fayzi vaknade klockan halv två natten mot fredag av att hans mamma ropade att det brann. Han sprang ut ur lägenheten och ner på gatan där han såg garaget stå i lågor. Snart kom polisen med kravallutrustning och ovanför cirkulerade en helikopter. När området var säkrat kom räddningstjänsten. Då hade elden redan förstört det mesta.

– Allt brann upp. Min bil, garaget, arbetsbänken, alla verktyg jag hade därinne. Jag hade en hobbyverkstad i garaget.

LÄS MER: Nya bränder i Stenhagen i natt

LÄS MER: Se läsarfilmen som fångar stenkastningen

Sahand Fayzis bil som nu bara är ett utbränt metallskal var en Nissan som han köpte in från Holland för tre år sedan. Sahand Fayzi är bilmekaniker och beskriver bilen som rallyklenod som han lagt ner massor av pengar och tid på, bland annat har han byggt om hela motorn. Planen var att kunna åka på evenemang i bilen och använda den till banracing.

– Varför man håller på och bränner bilar och annat vet jag inte. Men de som håller på ska veta att folk tar skada och blir mer drabbade än de tror. De behöver inse hur mycket de förstör.

I allra värsta fall hade någon kunnat vara i garaget, konstaterar han. Exempelvis han själv.

– Ibland mekar jag i garaget på kvällarna. Med stängd dörr. Bilen rullade ju rakt in i min garageport, jag hade kunnat bli instängd.

Sahand Fayzi är uppvuxen i Stenhagen, och känner sig inte otrygg här. Men hans mamma gör det, säger han.

– Hon säger att hon vill flytta härifrån nu. Hon tycker att det gått för långt.

LÄS MER: Beslutet: Fler poliser till Stenhagen

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om