Vid 23-tiden på fredagskvällen larmades polisen till Salagatan i Uppsala, där en kvinna i 80-årsåldern rånats på sin handväska.
- Kvinnan hade precis kommit hem när hon hörde hur någon bankade på ytterdörren. Hon gick ut i trapphuset och öppnade och då trängde sig en man in och ryckte åt sig hennes väska, berättar Kenneth Sundin, länsvakthavande befäl vid polisen i Uppsala.
Den gamla kvinnan kom inte till fysisk skada och behövde inte uppsöka sjukhus. Men hon var mycket skärrad, enligt polisen, som ser allvarligt på brottet.
- Gärningsmannen verkar ha följt efter henne. Det är speciellt fult att ge sig på äldre människor så här, säger Kenneth Sundin.
Kvinnans grannar uppfattade att något hände i trapphuset och rusade efter rånaren, men han kom undan. Även ett flertal polispatruller sökte efter gärningsmannen, som ännu inte gripits på lördagsmorgonen.
Den stulna handväskan återfanns dock slängd vid Almtunakyrkan.
- Men pengarna var borta, konstaterar Kenneth Sundin.
Polisen är intresserad av iakttagelser som kan sättas i samband med personrånet.