Ågerup kommenterar skattekraven

Bengt Ågerup, miljardären och grundaren av medicinteknikföretaget Q-Med i Uppsala, krävs på 152 miljoner kronor av Skatteverket. Det rapporterade Dagens Nyheter i går.

Uppsalamiljardären Bengt Ågerup.

Uppsalamiljardären Bengt Ågerup.

Foto: Sven-Olof Ahlgren/arkiv

Uppsala2015-01-14 18:57

Bengt Ågerup, Uppsalamiljardären och Q-med-grundaren kommenterar nu skattekraven i ett mejl till UNT:

”Processen med Skatteverket är bara inledd. Exempelvis är året då Q-Med såldes inte med. Låt mig få återkomma när vi har hela bilden”.

Bengt Ågerup framhåller att skatteärendet bara gäller honom personligen:

”Övriga av mig indirekt ägda bolag inklusive USUAB och Next2b är inte berörda”, uppger han.

Bengt Ågerup är skriven i Schweiz, men Skatteverket anser att han hör hemma i Sverige och ska beskattas här. Myndigheten  har gjort en utredning, där man menar ha "säkrat bevis" för detta: Miljardären har ägt en fastighet i Uppsalatrakten och flera av hans barn varit skrivna i Sverige. På hans företag Nexttobe i Uppsala, har Ågerups veckokalender beslagtagits och där ska "bevis" finnas som säger att han vistats i Sverige under stora delar av år 2008-2012, rapporterar DN.

Den största summan som Ågerup krävs på kommer från ett skatteupplägg med ett så kallat "förbjudet lån", från ett företag på British Virgin Islands, enligt DN.

UNT skrev redan 2013 att Bengt Ågerup skulle skattegranskas. Bland annat skulle myndigheten granska om han skattat för alla ersättningar från Q-Med. Det hela ledde till att Skatteverket beslagtog material på en adress i Luthagen där Ågerup hade en bostad.

Bengt Ågerup har varit största sponsor för Sirius (35 satsade miljoner), genom sitt företag Upplands spelarutveckling AB. UNT har tidigare skrivit att Ågerups företag har avtal med Sirius till och med 2016, och kommer att fortsätta sin ekonomiska stöttning till dess.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om